03 stycznia 2024

Postanowienia noworoczne – jak wykorzystać wiedzę psychologii do realizacji własnych postanowień

5 min.
1 stycznia to szczególna data. Początek nowego roku często jest wiązany z licznymi zmianami w życiu. Czasami mogą to być postanowienia dotyczące odżywiania się w zdrowszy sposób, a momentami dotyczy to kwestii bardziej złożonych jak zmiana pracy. Niezależnie od wagi naszych postanowień, warto poznać kilka wskazówek, jak sprawić, by ostatecznie zostały spełnione.
papryka_i_hantel

Spis treści:

  1. Postanowienia noworoczne
  2. Jak wspierać realizację postanowień noworocznych?

 

Postanowienia noworoczne

Koniec roku związany jest z wyczekiwaniem nowego roku, wobec którego wiele osób ma różne oczekiwania. Część osób zastanawia się, czy nadchodzący rok będzie tak samo udany jak dotychczasowy, a inni będą mocno liczyć na to, że będzie on zdecydowanie lepszy. Niezależnie od motywacji, zdecydowana większość ludzi tworzy własne postanowienia noworoczne. Warto poznać wskazówki, które ułatwią ich realizację. 
 

Jak wspierać realizację postanowień noworocznych?

Nie opracowano do tej pory uniwersalnej metody, która gwarantuje pełną skuteczność w realizacji postanowień. Jednak istnieją pewne pomocne zachowania i nawyki, dzięki którym zwiększa się prawdopodobieństwo sukcesu. 

  1. Ustal realistyczne i określone cele. Bardzo łatwo stworzyć postanowienie noworoczne, które będzie tak ogólne, że nic z niego nie wynika, np. „od 1 stycznia będę żył zdrowiej”. Każdy cel powinien być specyficzny i szczegółowy. Można więc, zamiast tego wyznaczyć sobie cel zdrowego odżywania – ograniczenia słodzenia kawy do jednej łyżeczki cukru, włączenia większej ilości warzyw do wszystkich posiłków tak, aby stanowiły co najmniej 1/3 posiłku czy rezygnację z wysokoprzetworzonych produktów. Każde z tych postanowień jest konkretne i dotyczy określonego obszaru naszych działań. Rozbicie głównego celu na mniejsze powinno odbywać się zgodnie z zasadami szczegółowości, mierzalności oraz osadzenia w czasie. 
  2. Stwórz plan działania. Rozpisywanie postanowień na mniejsze cele naturalnie nasuwa też planowanie ich realizacji. Warto zastanowić się, jakich zmian wymagają nasze postanowienia – jeśli chcę nauczyć się nowego języka, czy mam czas w tygodniu, żeby rozpocząć lektorat? Planujmy z wyprzedzeniem czas na realizację postanowień lub działań, które będą wspierały w dążeniu do ich realizacji. 
  3. Korzystaj z pozytywnych wzmocnień. Karanie nie jest najlepszą formą motywacji i wspierania. Skuteczniejsze jest pozytywne wzmocnienie. Polega to na nagradzaniu samego siebie za realizację określonych kamieni milowych lub poszczególnych etapów realizacji danego celu. Zwiększa to motywację oraz zachęca do dalszego działania. Nagrody powinny być zróżnicowane do poziomu trudności danego postanowienia czy stopnia realizacji. Może to być seans w kinie, wyjście na pyszną kolację do dobrej restauracji lub sprawienie sobie wymarzonej książki. Trzeba pamiętać o tym, żeby nagradzanie było wymierne do włożonego wysiłku. 
  4. Wykorzystuj motywację wewnętrzną. Jednym z podstawowych podziałów motywacji jest wyróżnienie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej. Motywacja zewnętrzna opisuje wszystkie czynniki, które nie są umotywowane przez własne potrzeby, np. ktoś może czerpać motywację zewnętrzną podczas oglądania meczów reprezentacji na mundialu, ponieważ wszyscy znajomi w tym czasie angażują się w kibicowanie drużynie. Natomiast motywacja wewnętrzna będzie wtedy, gdy ktoś ogląda mecze jego ulubionej drużyny, fascynuje się piłką nożną i to jego hobby. Realizacja postanowień opartych na motywacji wewnętrznej będzie miała lepsze rezultaty. Rozumiejąc głębszy powody stojąca za danym postanowieniem, będzie odczuwało się większą energię potrzebną do działania. 
  5. Otocz się wspierającymi osobami. Rodzina, przyjaciele i znajomi mogą budować pozytywne otoczenie nastawione na wsparcie w realizacji postanowień. Często będzie to bardzo pomocne. Jeśli jednym z noworocznych postanowień jest rozpoczęcie biegania, może okazać się, że któryś z przyjaciół ma taki sam cel. Wspólne działania będzie dodatkową motywacją. Nawet jeśli nikt nie będzie miał podobnych celi, nie oznacza to, że inni nie będą wspierać i zachęcać do trwania we własnych postanowieniach. Nie bez powodu fani drużyn kibicują swoim ulubieńcom – zachęta od innych osób ma bardzo silne działanie oraz motywuje do większego wysiłku. 
  6. Stwórz listę i podziel się z nią innymi. Swoje postanowienia warto spisać na kartce, która będzie powieszona w widocznym miejscu. Opowiedz o nich także bliskim. Buduje to poczucie większej odpowiedzialności za własne działania. Możesz w ramach wewnętrznej motywacji wykorzystać to do raportowania o postępach w drodze do spełnienia wszystkich postanowień. Widok dumnych przyjaciół to dodatkowa motywacja i silny element wsparcia do dalszego działania. 
  7. Nie poddawaj się. Rzadko kiedy wszystko udaje się za pierwszym razem. Nawet najlepszy plan może nie zostać zrealizowany. Nie przejmuj się tym i nie poddawaj. Droga do sukcesu nie zawsze jest prosta, a błędy i nieudane próby są stałym elementem dążenia do każdego celu. Wykorzystaj te doświadczenia, żeby uczyć się na nich. Być może dzięki temu o wiele prościej będzie zbudować nowy plan lub zrozumieć, co stało do tej pory na przeszkodzie w realizacji postanowień.