Pierwsza pomoc dla niemowląt
Spis treści:
Co zrobić w przypadku zachłystnięcia lub zakrztuszenia? Jak udrożnić drogi oddechowe?
Jak przeprowadzić resuscytację u noworodka?
Kiedy należy przerwać resuscytację krążeniowo-oddechową?
Co zrobić w przypadku zachłystnięcia lub zakrztuszenia? Jak udrożnić drogi oddechowe?
Przy zachłyśnięciu, zadławieniu organizm naturalnie się broni poprzez kaszel. Kaszel może być nieefektywny, czyli dziecko ma całkowicie zablokowane drogi oddechowe, ten kaszel jest cichy, a dźwięki są bardzo niewielkie. Kaszel efektywny to jest płacz, dziecko będzie sygnalizować, że coś boli. Jeśli kaszel jest nieefektywny, dziecko zmienia kolory, robi się pobudzone, ciało obce tkwi w drogach oddechowych.
Siadamy, aby mieć podparcie na kolanie do podłoża. Główka musi być skierowana w dół i za pomocą prawej ręki, robiąc „łódeczkę” uderzamy 5 razy energicznie między łopatki. Jeżeli ciało obce wypadnie wcześniej, to nie dokańczamy już do 5 uderzeń, tylko ograniczamy się do momentu, kiedy usłyszymy płacz dziecka. Płacz dziecka będzie oznaczał, że dziecko oddycha. Jeżeli 5 uderzeń nie przyniosło skutku, obracamy dziecko na drugą nogę i uciskamy 5 razy w środek klatki piersiowej na mostku, używając dwóch palców. Jeżeli jest to większe dziecko, używamy całej dłoni. Po 5 uciśnięciach obracamy dziecko z powrotem, uderzamy 5 razy i tak robimy na zmianę do momentu, kiedy ciało obce nam się wydostanie na zewnątrz lub do momentu utraty przytomności przez dziecko.
Jak przeprowadzić resuscytację u noworodka?
Podejdź do niemowlęcia i sprawdź, czy reaguje. Możesz delikatnie połaskotać dziecko po stopie bądź brzuszku lub zawołać po imieniu. W przypadku braku reakcji należy uznać dziecko za nieprzytomne. Wezwij pomoc – zadzwoń na numer 999 lub 112.
Najpierw delikatnie obróć dziecko na plecy. Udrożnij drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy. Podtrzymując głowę w tej pozycji, zbliż policzek do twarzy dziecka i obserwuj klatkę piersiową. Zwróć uwagę, czy klatka piersiowa się unosi (dla ułatwienia możesz położyć dłoń na klatce dziecka). Nasłuchuj, czy z nosa i ust wydobywają się szmery oddechowe. Zwróć uwagę na to, czy na policzku czujesz ruch powietrza. Sprawdzanie oddechu powinno zająć maksymalnie 10 sekund. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy oddech jest prawidłowy, postępuj tak, jakby go nie było!
Jeśli dziecko nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, sprawdź, czy w jamie ustnej dziecka znajdują się ciała obce mogące powodować niedrożność dróg oddechowych. Postaraj się je usunąć.
Następnie wykonaj 5 pierwszych wdechów ratowniczych. W tym celu umieść pod plecami dziecka zrolowany ręcznik lub koc – u niemowlęcia leżącego na plecach główka może być zgięta, a powinna być lekko odchylona. Unieś lekko żuchwę dziecka, nabierz powietrze i obejmij ustami nos i usta dziecka. Staraj się zrobić to tak, aby powietrze podczas wdechów nie wydostawało się na zewnątrz.
Gdy pierwsza pomoc jest udzielana przez jedną osobę, zaleca się wykonanie uciśnięć opuszkami dwóch palców. W przypadku gdy wykonują ją dwie osoby, można użyć dwóch kciuków i dłoni, które obejmą klatkę piersiową niemowlaka. Jeden kciuk umieść obok drugiego w dolnej połowie mostka, układając je w kierunku szyi niemowlęcia. Pozostałe palce obu rąk powinny obejmować dolną część klatki piersiowej, a ich końce podtrzymywać plecy dziecka. Uciśnięcia należy wykonywać w sekwencji 15 uciśnięć i 2 wdechy.
Kiedy należy przerwać resuscytację krążeniowo-oddechową?
Resuscytację krążeniowo-oddechową u niemowląt należy przerwać:
- gdy pojawią się oznaki życia u dziecka (np. zacznie prawidłowo oddychać, poruszać się, płakać, otworzy oczy),
- po pojawieniu się służb ratowniczych lub osób z personelu medycznego, które przejmą resuscytację,
- przy braku siły do dalszych czynności ratunkowych.