Astma – oskrzelowa, sercowa i inne rodzaje. Objawy i leczenie przewlekłej zapalnej choroby dróg oddechowych
Dolegliwości pojawiające się na skutek wpływu różnorodnych alergenów, zanieczyszczenia powietrza czy innych związków chemicznych oraz wysiłku fizycznego prowokują objawy i wpływają na jakość leczenia. Kontrolę stanu zapalnego oskrzeli umożliwia stała opieka specjalisty.
Spis treści:
Co to jest astma i jakie są jej najczęściej spotykane rodzaje?
Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy i rodzaje
Astma sercowa – objawy
Astma – leczenie
Co to jest astma i jakie są jej najczęściej spotykane rodzaje?
Astma to ogólne określenie na przewlekłą, zapalną chorobę dróg oddechowych, charakteryzującą się nadreaktywnością oskrzeli. Prowadzi ona do epizodów dokuczliwych objawów, takich jak: kaszel, duszności czy uczucie ucisku klatki piersiowej. Atak astmy zwykle pojawia się nagle i niespodziewanie. Przyczyny choroby nie są jednoznaczne, choć przeważnie rozwija się ona na skutek drażniącego wpływu różnorodnych alergenów, zanieczyszczonego powietrza oraz innych związków chemicznych. Wówczas określana jest jako astma alergiczna. Z kolei pojawiające się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu objawy to tzw. astma wysiłkowa.
Objawy astmy u dzieci i dorosłych mają tendencję do nasilania się nad ranem i w nocy, bądź w reakcji na wysiłek fizyczny i zimne powietrze. W zależności od przyczyn i okoliczności pojawienia się symptomów, można wyróżnić kilka jej typów. Najczęściej występują astma oskrzelowa i astma sercowa, tzw. dychawica. Każda z nich wymaga leczenia. Kontrolę stanu zapalnego oskrzeli umożliwia stała opieka specjalisty i zalecana przez niego farmakoterapia, przyjmowana niezależnie od nasilenia i częstotliwości objawów. Natomiast opanowaniu epizodycznych napadów sprzyjają m.in. pozycje ułożeniowe (czyli kontrolowane ułożenie ciała w ten sposób, aby wspomagać rozciąganie przykurczonych tkanek miękkich) i ćwiczenia oddechowe.
Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy i rodzaje
Astma oskrzelowa powstaje na skutek zazębiania się czynników genetycznych, tzw. nieatopowych, a także środowiskowych, czyli atopowych. Astma atopowa oznacza predyspozycje organizmu do nadwrażliwości na różnorodne alergeny, m.in.: roztocza, sierść zwierzęcą i pleśnie. Astma może być prowokowana również przez niektóre leki. Szczególnym przypadkiem tego typu jest astma aspirynowa, stanowiąca niealergiczną reakcję organizmu na aspirynę lub inne niesteroidowe środki przeciwzapalne. Astma oskrzelowa u młodszych dzieci najczęściej rozwija się na skutek nawracających wirusowych infekcji dróg oddechowych przechodzonych na wczesnym etapie życia oraz antybiotykoterapii. Z kolei astma u niemowlaka może zostać wywołana paleniem tytoniu przez ciężarną i karmiącą matkę. Zarówno astma wczesnodziecięca, jak i rozwijająca się u dorosłych wywołuje szereg dokuczliwych dolegliwości związanych z różnego stopnia trudnościami w przepływie powietrza w drogach oddechowych. Objawy astmy oskrzelowej to też m.in.:
- napady świszczącego oddechu, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej i uporczywy kaszel. Nieustępujący kaszel lub występujący bez dodatkowych objawów określany jest jako kaszlowy wariant astmy, tzw. astma kaszlowa lub zespół Corrao;
- gęsta plwocina, którą trudno odkrztusić.
Objawy tego typu nie zawsze muszą jednak oznaczać astmę. Pojawiające się dolegliwości oddechowe należy konsultować możliwie szybko. Zasięgnąć porady lekarskiej można z każdego krańca świata w dowolnym momencie. Wystarczy skorzystać z telekonferencji w internetowej przychodni medycznej. Innowacyjne rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i nerwy w oczekiwaniu na swoją kolej do gabinetu lekarskiego, a zespół specjalistów czuwający całą dobę służy pomocą, może przedłużyć stałe recepty czy wypisać skierowanie na badania.
Astma sercowa – objawy
Astma sercowa związana jest z przewlekłą niewydolnością krążenia sercowego. Pojawia się przede wszystkim w pozycji leżącej, głównie w przypadku spania na wznak, po wysiłkach fizycznych oraz silnym stresie i błędach dietetycznych. W schorzeniu, jakim jest astma sercowa objawy to zwłaszcza duszność, zimne poty, uczucie omdlewania i braku powietrza, które stopniowo ustępują po zmianie pozycji z poziomej do pionowej.
Astma – leczenie
Leczenie astmy oskrzelowej polega na postępowaniu objawowym. Terapia choroby obejmuje w głównej mierze ograniczenie kontaktu z alergenami, które nierzadko nie tylko wywołują atak astmy, ale także zmniejszają skuteczność działania leków. Poleca się przede wszystkim zaprzestanie: palenia papierosów wraz z unikaniem tego biernego, przebywania w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem, spożywania żywności bogatej w siarczany, kontaktu ze zwierzętami pokrytymi sierścią czy zażywania aspiryny. Wziewy na astmę, o szybkim działaniu w przypadku ostrych objawów oraz długoterminowym stosowaniu w celu kontroli i zapobiegania rozwojowi choroby, poprawiają komfort życia.