Opieka zdrowotna – benefit dla pracownika i wsparcie dla pracodawcy
Spis treści
- Pakiet medyczny – zakres usług
- Abonament czy ubezpieczenie
- Medycyna pracy, która wspiera profilaktykę
- Dbamy o zdrowie w miejscu pracy
- Zrównoważony, zdrowy rozwój
Pakiet medyczny – zakres usług
Najbardziej powszechną opcją jest pakiet medyczny, który pracodawca gwarantuje swoim pracownikom, pokrywając koszt w całości lub częściowo. Niektóre firmy oferują pakiety także dla bliskich pracowników – małżonków, dzieci, czasem także rodziców czy teściów. Takie rozwiązania wzmacniają pozytywny wizerunek firmy, jako tej, która realnie troszczy się o swoich pracowników.
Pakiety medyczne w PZU Zdrowie pozwala na korzystanie z usług medycznych z wykorzystaniem aplikacji mojePZU – przy każdym badaniu czy wizycie znajduje się informacja, czy jest ujęty w ramach pakietu. PZU Zdrowie to krótki czas oczekiwania na wizytę (u internisty i pediatry do 2 dni roboczych, a u lekarza specjalisty – do 5 dni) oraz telefoniczna pomoc medyczna dostępna 7 dni w tygodniu przez całą dobę.
Zakresy opieki medycznej mogą być zróżnicowane – np. w zależności od specyfiki pracodawcy albo potrzeb poszczególnych grup pracowników. PZU Zdrowie to dostęp do lekarzy nawet 33 specjalizacji i do ponad 400 badań diagnostycznych. Warto zadbać o dostosowanie pakietu do potrzeb danej grupy zawodowej, uwzględniając np. stomatologię, rehabilitację, określone badania diagnostyczne i szczepienia w zależności od specyfiki działalności firmy. Wśród innych usług jest także możliwość skorzystania z ponad 130 operacji z zakresu chirurgii jednego dnia, leczenia uzdrowiskowego czy chirurgii ortopedycznej. Szczególnie wymagającym pracownikom można zagwarantować obsługę w standardzie VIP.
Abonament czy ubezpieczenie
Grupowa prywatna opieka medyczna w Polsce realizowana jest w dwóch formach. Pierwsza możliwość to abonament, świadczony na podstawie umowy cywilnoprawnej. Najczęściej to usługa na czas nieokreślony. Druga możliwość to ubezpieczenie, które funkcjonuje na podstawie umowy ubezpieczenia (polisy). W tym rozwiązaniu zazwyczaj wskazuje się czas trwania – najczęściej to 12 lub 24 miesięcy. Nadzór nad ubezpieczycielami ma Komisja Nadzoru Finansowego i Rzecznik Finansowy. Zakres opieki medycznej nie zależy od wybranej formy, ale warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice.
Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2024 r. już 5,39 mln osób korzystało z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Liczba ubezpieczonych wzrosła rok do roku o 12,2 proc., co pokazuje na zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. PIU dodatkowo prognozuje, że w 2025 r. rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dalej będzie się rozwijał. Warto podkreślić, że dane te nie uwzględniają, ile osób w Polsce korzysta z abonamentów medycznych.
Medycyna pracy, która wspiera profilaktykę
Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca ma obowiązek kierowania pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Pracownik bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, nie może być dopuszczony do pracy. PZU Zdrowie wspiera pracodawców także w obszarze rozwiązań z zakresu medycyny pracy. W organizacji i zarządzania medycyną pracy pracodawców wspiera portal „Olimp”. Pomaga m.in. w planowaniu badań medycyny pracy i przygotowaniu skierowań, co pozwala sprawnie zarządzać tym procesem. Dodatkowo PZU Zdrowie prowadzi przegląd stanowisk pracy i oferuje udział lekarza w komisji BHP.
Warto podkreślić, że w ramach pakietów medycznych można zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Pracodawcy mogą zagwarantować możliwość z bezpłatnego korzystania z konsultacji z psychologiem czy psychiatrą. Niektórzy decydują się na takie dodatkowe rozwiązania w związku z wydarzeniami w firmie (np. śmiertelny wypadek) albo w regionie (np. powódź).
Dbamy o zdrowie w miejscu pracy
Coraz więcej pracodawców decyduje się bardziej zaangażować w dbanie o zdrowie pracowników. Wśród popularnych rozwiązań są organizowane w miejscu pracy badania profilaktyczne czy szczepienia, ale też przeznaczanie czasu na realizację badań samodzielnie. Promuje to akcja „Dzień na U”, której (jako Grupa PZU) jesteśmy częścią. To dzień, w którym – w ramach płatnego czasu – można wziąć udział w badaniach.
W ramach Stref Zdrowia PZU Zdrowie organizuje na terenie firmy możliwość zweryfikowania swojego zdrowia – np. pod kątem otyłości, problemów z układem krwionośnym, pracy serca czy schorzeń kręgosłupa. Realizacja badań w miejscu pracy usprawnia ich przeprowadzenie. Dodatkowo zachęca do wzięcia udziału osoby, które mogłyby mieć problemy logistyczne w skorzystaniu z takich opcji po pracy (np. ze względu na opiekę nad dziećmi). Istnieje także możliwość prowadzenia we współpracy z pracodawcą programów, które zapobiegają depresji i skutkom wypalenia zawodowego w wyniku stresu.
Tego typu inicjatywy pozwalają zupełnie zapobiec chorobie, złagodzić jej przebieg albo wykryć dane schorzenie na dużo wcześniejszym etapie. Dzięki temu pracownik może podjąć skuteczniejsze leczenie. To zaś oczywiście wpływa na samopoczucie, które przekłada się także na zaangażowanie i skuteczność w pracy. Realizacja działań profilaktycznych przynosi skutki w postaci lepszego samopoczucia i większej ilości energii (którą przeznacza się także na realizację obowiązków zawodowych).
Zrównoważony, zdrowy rozwój
W strategii zrównoważonego rozwoju firmy skupiamy się na ESG, czyli Environmental, Social i Governance. Zdrowie w miejscu pracy, w tym edukacja zdrowotna, dotyczy m.in. filaru „S”. Zgodnie z ESRS, czyli wytycznymi do sprawozdawania zrównoważonego rozwoju, firmy mają podawać m.in. liczbę wypadków przy pracy, ale też informacje dotyczące polityk i praktyk, które mają wspierać równowagę między życiem prywatnym a pracą (co ma wpływ na zdrowie psychiczne pracowników) czy programów promujących zdrowie w miejscu pracy. W sprawozdaniu można napisać, że tego typu działania nie są prowadzone, ale może to mieć wpływ na postrzeganie firmy.
Wsparcie pracowników działa korzystnie nie tylko na wizerunek firmy, ale też na jej codzienne funkcjonowanie. Dbanie o zdrowie pracowników i o warunki, w jakich pracują, z pewnością wpływa na ich lojalność i satysfakcję z pracy. Mniejsza ilość L4 to większa produktywność, a to z kolei może przełożyć się na wyniki operacyjne. Także opieka medyczna to benefit nie tylko dla pracownika, ale też dla pracodawcy.
Źródła
„Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze – wyniki za 2024 r.”, Polska Izba Ubezpieczeń: piu.org.pl/prywatne-ubezpieczenia-zdrowotne-coraz-popularniejsze-wyniki-za-2024-r