04 stycznia 2021

Oczyszczająca dieta po świętach

PZU Zdrowie
Internet pełen jest porad o tym, jak oczyścić się po świątecznym ucztowaniu oraz magicznych przepisów na poświąteczne detoksy dla organizmu. Czy rzeczywiście są nam one potrzebne?
oczyszczajaca-dieta-po-swietach

Czy po świętach konieczne jest oczyszczenie organizmu

Wiele osób po świętach wprowadza diety detoks, które mają wspomóc organizm w pozbywaniu się toksyn nagromadzonych podczas świątecznego ucztowania. Zwykle bazują one na kilkudniowym piciu soków lub głodówce. Czy taka dieta ma sens? Niespecjalnie. Usuwaniem toksyn z organizmu zajmuje się głównie wątroba i to ona metabolizuje alkohol, leki, trucizny i zbędne produkty przemiany materii. Po zwyczajnym świątecznym przejedzeniu świetnie radzi sobie z metabolizmem sama. Ponadto detoks sokowy lub głodówka nie spełniają wymogów zbilansowanej diety – spożywamy w ten sposób głównie węglowodany i nie dostarczamy do organizmów białek ani tłuszczy, które powinny stanowić element codziennej diety. W związku z tym odczuwamy dużo mniejszą sytość niż tradycyjne posiłki, przez co kilkudniowy detoks sprawi, że będziemy głodni i rozdrażnieni.

Jak jeść po świętach, by poczuć się lepiej

Pomimo tego, że nasza wątroba świetnie radzi sobie z metabolizmem, po świątecznym ucztowaniu faktycznie możemy czuć się bardziej ospali i ociężali niż zwykle. Nie jest to bynajmniej kwestia nagromadzenia w organizmie toksyn, a konsekwencja nadmiernego spożycia cukrów prostych oraz zbyt dużej ilości znajdującej się w jelitach treści pokarmowej. Organizm musi zająć się trawieniem oraz regulacją poziomu cukru we krwi. Nie powinniśmy się w związku z tym dziwić, że poziom energii spada. Co możesz zrobić, aby szybciej wrócić do formy po świętach?

  1. Jedz więcej warzyw i owoców. Powinny one zawsze stanowić co najmniej połowę każdego spożywanego posiłku, ale w poświątecznym okresie warto zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli lubisz soki i chciałbyś dodać je do swojej poświątecznej diety, możesz je wykorzystać w celu urozmaicenia swoich posiłków. Wyciśnięty sok może zastąpić jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia. 
  2. Unikaj ciężkostrawnych produktów. Wyeliminuj ze swojej diety m.in. tłuste potrawy i czerwone mięso. Sięgaj po tłuszcze pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek czy awokado) oraz po źródła białka o małej zawartości tłuszczu – białe mięso, chudy twaróg, nasiona roślin strączkowych (jeśli Twój organizm dobrze je toleruje – niektórzy po fasoli czy ciecierzycy dotkliwie odczuwają wzdęcia i w takiej sytuacji lepiej nie spożywać strączków w zbyt dużej ilości po świętach). Smażenie zastąp gotowaniem (tradycyjnym w wodzie lub na parze), duszeniem czy pieczeniem.
  3. Pij odpowiednią ilość płynów. Odpowiednie nawodnienie zapewni dłuższą sytość po posiłkach, a także poprawi Twoje ogóle samopoczucie. Głównym źródłem płynów powinna być woda w ilości minimum 1,5l dziennie.
  4. Ogranicz spożycie soli. Nadmiar soli prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, przez co mamy wrażenie ciężkości. Dodatkowo może skutkować pojawieniem się obrzęków np. na nogach. Pamiętaj, że aby ograniczyć sól najlepiej samemu przygotowywać posiłki, ponieważ w gotowych daniach często znajduje się jej duża ilość.
  5. Nie spożywaj alkoholu i nie pal papierosów.
  6. Wprowadź lekki deficyt kaloryczny. Powinien on wynosić około 300-500 kcal mniej niż dzienne zapotrzebowanie (czyli np. jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 2500 kcal przez kilka dni po świętach jedz 2000 kcal dziennie). Pamiętaj, że jest to wystarczający deficyt – nie należy wprowadzać radykalnych diet czy głodówek, ponieważ na dłuższą metę takie zachowanie może prowadzić do rozregulowania metabolizmu, a także może mieć negatywny wpływ na relację z jedzeniem.

Co jeszcze możesz zrobić by poczuć się lepiej?

Oprócz zmiany w swojej diecie powinieneś wkomponować w swój plan dnia również ruch. Staraj się codziennie wykonywać aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut – idź na spacer, nordic-walking, wybierz się na rower lub poćwicz w domu. Ruch będzie pomocny w stworzeniu deficytu kalorycznego, ale poprawi również Twoje samopoczucie i szybko zmniejszy uczucie poświątecznej ciężkości.