Krótki dzień, długa noc – jak radzić sobie z "depresją zimową"? Wpływ ciemności na nastrój
Spis treści
- Choroba afektywna sezonowa (SAD) – czym jest?
- Przyczyny zimowej depresji
- Zimowa "chandra" – objawy
- Jak przezwyciężyć jesienno-zimowe obniżenie nastroju?
- Wpływ sztucznego niebieskiego światła na zdrowie
Choroba afektywna sezonowa (SAD) – czym jest?
Chociaż częściej można spotkać się z określeniem "jesienna depresja", o wiele trafniejsze jest używanie terminu choroba afektywna sezonowa (seasonal affective disorder, SAD). Ta forma objawów depresji występuje cyklicznie w określonych porach roku, zazwyczaj jesienią lub zimą, gdy dni stają się krótsze, a ilość światła słonecznego jest ograniczona. Z tego względu można spotkać się z terminem depresji zimowej.
Wskazuje się na niskie rozpowszechnienie tego zaburzenia, które jest szacowane na około 2-4% populacji. Jednym z czynników ryzyka jest młodszy wiek.
Przyczyny zimowej depresji
Głównym powodem depresji zimowej jest zmiana w natężeniu światła, które wpływa na organizm – w tym na zegar biologiczny. Dodatkowo, ważna jest rola neuroprzekaźników, które biorą udział w regulacji emocjonalnej, oraz czynników genetycznych. Jednak dokładna geneza nie jest znana i podkreśla się złożony charakter powstawania i rozwoju depresji zimowej.
Zimowa "chandra" – objawy
Depresja zimowa przypomina swoimi objawami klasyczny epizod depresyjny. Jednak, aby mówić o takiej diagnozie, należy spełnić dodatkowe kryteria. Zazwyczaj epizody depresyjne rozpoczynają się jesienią lub zimą i ustępują wiosną. W rzadkich przypadkach w okresie letnim może nastąpić powrót objawów. Schemat pojawienia się symptomów oraz ich przemijania musi występować przez okres co najmniej dwóch lat. W tym czasie nie mogą występować inne epizody depresyjne (niezwiązane z sezonem). Objawy nie mogą być również wyjaśnione w inny sposób (np. okresowy brak pracy).
Osoby, które doświadczają depresji zimowej, najczęściej wskazują na:
- poczucie braku energii,
- spowolnienie,
- nadmierną senność,
- zmniejszony lub zwiększony apetyt.
Jak przezwyciężyć jesienno-zimowe obniżenie nastroju?
Nie powinno się ignorować obniżonego nastroju, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Warto skonsultować się wówczas z psychologiem, który pomoże ustalić źródło problemu oraz wskaże możliwości terapeutyczne. Poza psychoterapią, zaleca się również światłoterapię (fototerapia; phototherapy, light therapy) oraz farmakoterapię.
Wpływ sztucznego niebieskiego światła na zdrowie
Chociaż kontakt z niebieskim światłem mamy codziennie, niezależnie od pory roku, zdecydowanie bardziej odczuwamy jego skutki w okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się krótkie, a słońce szybko zachodzi. Niebieskie światło występuje naturalnie, jednak to monitory i ekrany smartfonów emitują najwięcej sztucznego światła.
Wśród największych negatywnych konsekwencji nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło wymienia się:
- utrudnione zasypianie i sprzyjanie bezsenności,
- zaburzenia wytwarzania melatoniny (hormonu snu),
- zaburzenia rytmu dobowego,
- część badaczy wskazuje na związek z zaburzeniami nastroju.
Ze względu na potencjalne szkody, warto stosować proste zasady, które pomagają niwelować negatywne skutki nadmiernego narażenia na sztuczne niebieskie światło. Zalicza się do nich:
- używanie filtru niebieskiego światła w monitorach i smartfonach,
- niekorzystanie z ekranów dwie godziny przed snem,
- ograniczenie łącznego czasu spędzanego przed monitorami/ekranami,
- zmniejszenie jasności wyświetlaczy,
- wymienienie żarówek na takie, które mają cieplejszą barwę,
- stosowanie metody 20-20-20: co 20 minut odwracamy wzrok od ekranu, patrzymy na coś oddalonego od nas o co najmniej 20 stóp (ok. 6 m) przez co najmniej 20 sekund. Warto w tym czasie intensywnie mrugać oraz dodatkowo rozciągnąć mięśnie całego ciała.
Badacze sprawdzali również możliwość stosowania terapii niebieskim światłem na zaburzenia depresyjne, jednak wyniki nie udowodniły jej skuteczności. Z drugiej strony badania potwierdzają, że odpowiednie stosowanie niebieskiego światła może pozytywnie wpływać na pracę zespołową i zdolność podejmowania decyzji.
Źródła
- Do A., Li V.W., Huang S., et al., 2022, Blue-Light Therapy for Seasonal and Non-Seasonal Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials, The Canadian Journal of Psychiatry, 67(10), s: 745-754.
- Ravindran A.V., Balneaves L.G., Faulkner G., et al., 2016, Depression Work Group, Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments, Clinical Guidelines for the Management of Adults with Major Depressive Disorder: Section 5, Complementary and Alternative Medicine Treatments, Canadian Journal of Psychiatry, 61(9), s: 576–587.
- Silvani M.I., Werder R., Perret C., 2022, The influence of blue light on sleep, performance and wellbeing in young adults: A systematic review, Front. Physiol.
- Święcki Ł., 2007, Depresja zimowa – epidemiologia, etiopatogeneza, objawy i metody leczenia, Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej, 1(7), s: 15-21.