Czym jest pulsoksymetr i jak go stosować?
Spis treści
Dlaczego potrzebujesz tego urządzenia
Jak działa urządzenie
Podczas oddychania, tlen dostaje się do płuc. Dzięki temu znajduje się tam miliony pęcherzyków płucnych, a każdy z nich jest opleciony siecią drobnych naczyń krwionośnych. Ściany tych naczyń są tak cienkie, że tlen swobodnie do nich przenika. Dalej, wraz z prądem krwi, tlen dociera do różnych narządów.
Pulsoksymetr, nałożony na opuszkę palca, mierzy procent czerwonych krwinek przenoszących tlen w naczyniach krwionośnych położonych pod skórą. Prawidłowy wynik tzw. Sp02 to wartość od 95% do 99%. Prawidłowe tętno wynosi od 50 do 90 uderzeń na minutę.
Dlaczego potrzebujesz tego urządzenia
Pulsoksymetr w prosty sposób sprawdza, jak sprawnie działają płuca. To ważne, ponieważ nie zawsze możesz odczuwać objawy zmniejszenia zawartości tlenu we krwi. Jeżeli nasycenie krwi tlenem zmniejsza się stopniowo, to można się do tego przyzwyczajać i nie odczuwać żadnych objawów. Podobnie jak alpiniści, którzy będąc wysoko w górach oddychają powietrzem o mniejszej zawartości tlenu, nie zawsze zdają sobie sprawę z niedotlenienia organizmu. Lekarze nazywają taki stan „cichą hipoksją” – im wcześniej się o niej dowiesz, tym skuteczniej możesz być leczony. Pomiar nasycenia krwi tlenem jest dobrym sposobem na śledzenie postępów leczenia COVID-19.
Jak używać pulsoksymetru
Jeżeli masz pulsoksymetr z zaciskiem na palec, to został on zaprojektowany tak, aby pasował do czubka palca. Najlepszy do pomiaru jest środkowy lub wskazujący palec ręki. Jeżeli na paznokciu masz nałożony lakier lub nosisz sztuczne paznokcie (tipsy, hybrydy) to musisz je usunąć - inaczej pomiar nie będzie poprawny.
- Przed wykonaniem pomiaru odpocznij przez pięć minut.
- Ogrzej rękę, jeśli jest zimna.
- Oprzyj rękę na klatce piersiowej na poziomie serca i przytrzymaj w tym miejscu.
- Włącz pulsoksymetr i umieść go na palcu.
- Odczyt wymaga czasu, aby ustabilizował się pomiar. Poczekaj co najmniej minutę lub dłużej, jeśli odczyt ciągle się zmienia. Zanotuj najwyższy wynik, gdy odczyt nie zmieni się przez pięć sekund.
- Uważaj, aby nie pomylić wyniku tętna z wynikiem pomiaru tlenu.
- Na najbliższej konsultacji z lekarzem ustal, jak często powinieneś wykonywać pomiary pulsoksymetrem. Do tego czasu wykonuj pomiary trzy razy dziennie, najlepiej o tej samej porze dnia – na przykład rano, w porze obiadu i wieczorem. Jeśli czujesz się gorzej, zrób dodatkowy pomiar.
- Zapisuj swoje wyniki.