10 grudnia 2019

Ból głowy – jakie domowe rozwiązania pomogą złagodzić tę dolegliwość?

PZU Zdrowie
Ból głowy stanowi spore wyzwanie diagnostyczne ze względu na różne powody powstawania. Nierzadko specjaliści nie znajdują żadnej przyczyny jego wystąpienia (tzw. ból pierwotny). Oprócz fachowego leczenia w łagodzeniu tej dolegliwości pomocne okazać się mogą domowe sposoby.
mężczyzna z bólem głowy

 

Ból głowy stanowi spore wyzwanie diagnostyczne ze względu na różne powody powstawania. Nierzadko specjaliści nie znajdują żadnej przyczyny jego wystąpienia (tzw. ból pierwotny). Oprócz fachowego leczenia w łagodzeniu tej dolegliwości pomocne okazać się mogą domowe sposoby.

Ból głowy jest powszechnie występującą w społeczeństwie dolegliwością i jednym z problemów zdrowotnych częściej zgłaszanych w placówkach podstawowej opieki medycznej. Najbardziej znanym sposobem na zwalczenie go są środki przeciwbólowe. Ulgę przynieść mogą też zimne okłady, akupresura, masaż oraz ćwiczenia rozluźniające.

Spis treści:

Co to jest ból głowy?
Ból głowy - fachowa pomoc
Co pomaga na ból głowy?
Ból głowy a akupresura, masaż i rozluźnianie mięśni
Ból głowy - nawadnianie

Co to jest ból głowy?

Ból głowy może mieć:

  • charakter pierwotny (tzn. samoistny) i występować jako odosobniona reakcja organizmu na bodźce egzogenne i endogenne; w obrębie mózgu nie stwierdza się zmian strukturalnych, a jednym z częściej występujących bólów głowy tego typu jest migrena;
  • charakter wtórny i stanowić przejaw toczącej się w organizmie choroby; mechanizm powstawania tej dolegliwości wiąże się często z pociąganiem, uciskiem i przemieszczaniem się struktur wewnątrzczaszkowych (np. tętnic, dużych naczyń żylnych, opon); jedną z częstszych przyczyn wystąpienia bólu głowy o charakterze wtórnym są choroby naczyniowe mózgu, takie jak krwotok podpajęczynówkowy czy krwotoczny udar mózgu.

Ból głowy - fachowa pomoc

Długotrwały, nieustający, silny ból głowy wymaga fachowej pomocy, z której skorzystać można także w ramach telekonferencji. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent ma szybki kontakt z wykwalifikowanym lekarzem. Niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, jeżeli dolegliwości zaczynają się nagle, narastają, uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a ich charakter uległ dużej zmianie w stosunku do dotychczasowych doświadczeń. Dodatkowo ich pojawienie się spowodowane zostało wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną, kaszlem i towarzyszą im następujące objawy: podwyższona temperatura ciała, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bóle mięśniowo-stawowe, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości lub pamięci, sztywność karku, niedowład rąk i nóg.

Co pomaga na ból głowy?

Najpowszechniejszy sposób na ból głowy to farmakoterapia. Apteki mają szeroki wybór ogólnodostępnych, tzw. OTC (z ang. over-the-counter drug), leków przeciwbólowych. Wiele z nich wykazuje dodatkowo działanie przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne. Najczęściej występującą substancją czynną jest w nich paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Badacze donoszą, iż w wielu przypadkach dochodzi do nadużywania leków dostępnych bez recepty oraz powstawania niebezpiecznych dla zdrowia interakcji tych środków z innymi używanymi farmaceutykami. Wiąże się to z ryzykiem powstawania polekowych bólów głowy.

Na lekki ból głowy pomocne okazać się mogą zimne okłady. W aptekach dostępne są specjalne jednorazowe, hydrożelowe plastry chłodzące, które zawierają mentol. Ich użycie jest bardzo proste. Plaster należy wyjąć z zabezpieczającej saszetki, usunąć folię zabezpieczającą i umieścić go – w zależności od potrzeby – na czole lub karku. Tego typu okładów nie powinno się stosować na uszkodzoną, wrażliwą, poparzoną lub podrażnioną skórę. Nie przykleją się do włosów ani mokrej skóry. Średni czas działania plastra wynosi do 8 godzin. Alternatywą dla jednorazowych produktów są okłady żelowe wielokrotnego użytku lub własnoręcznie przygotowane kompresy.

Ból głowy a akupresura, masaż i rozluźnianie mięśni

Rozluźnianie mięśni karku i szyi to kolejny sposób na ból głowy. Oto opis przykładowego ćwiczenia. Po zajęciu wygodnej pozycji siedzącej należy powoli przechylać głowę w taki sposób, jakby się chciało dotknąć uchem ramienia. Ruch ten powinno się powtórzyć na obie strony ciała po kilka razy. Następnie spokojnie opuszcza się głowę w dół i kilkukrotnie zatacza nią koła.

Osoby zmagające się z codziennym bólem głowy mogą skorzystać z akupresury. Zgodnie z tą starożytną chińską metodą leczenia zlokalizowane na dłoniach i stopach punkty odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Uciskając je, oddziałuje się na konkretny narząd. W przypadku bólu głowy powinno się uciskać punkty He Gu, które znajdują się między kciukiem a palcem wskazującym. Ucisk musi trwać od 30 do 60 sekund. Można go powtarzać maksymalnie przez 30 minut. Efekt przeciwbólowy zdaniem zwolenników tej metody odczuwany jest po około 10 minutach od zakończenia masażu. Akupresura powinna być wykonywana w zapewniającym odprężenie, spokojnym miejscu i w wygodnej pozycji.

Na ból głowy sprawdzi się również masaż. Z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Należy zacząć od kilkuminutowego delikatnego muskania opuszkami palców okolicy czoła. Następnie przechodzi się do ugniatania kciukami albo palcami wskazującymi skroni, w których często koncentruje się ból. Powinno to trwać kilka sekund. Kolejnym krokiem jest rozmasowanie tych miejsc. Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż okolic czoła i skóry głowy. Zabieg kończyć się trwającym około 2 sekundy uciskiem górnej części potylicy.

Ból głowy - nawadnianie

Osoby zmagające się z bólem głowy powinny pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zaleca się napar z mięty, kozłka lekarskiego, białej wierzby i rumianku. Na bóle głowy powinna też pomóc mikstura z cytryny, wody i szczypty soli morskiej.