Pobieranie moczu na posiew i badanie ogólne

 

Pobieranie moczu u dorosłych:

Do badania należy pobrać pierwszy mocz poranny. Mocz na posiew należy pobrać do sterylnego naczynia. Mocz na badanie ogólne do pojemnika jednorazowego użytku.

  • Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem i wytrzeć je w czysty ręcznik.
  • Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć wodą i mydłem okolice cewki moczowej: kobiety – okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, mężczyźni – żołądź po odsunięciu napletka.
  • Oddać mocz. Uwaga: pierwszą niewielką porcję należy oddać do toalety, w celu wypłukania cewki moczowej z bakterii i nabłonków. Kilka ml. moczu przeznaczonego na posiew należy oddać do sterylnego naczynia. Kilkadziesiąt mililitrów moczu (50-100 ml) przeznaczonego na badanie ogólne należy oddać do jednorazowego pojemnika. Końcową porcję moczu należy oddać do toalety.

 
Pobieranie moczu na posiew u niemowląt lub małych dzieci:

  • Rozebrać dziecko od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu (najlepiej rano po karmieniu).
  • Umyć dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej: dziewczynki - okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, chłopcy - żołądź po odsunięciu napletka.
  • Unieść niemowlę w górę i masować mięśnie grzbietu wzdłuż kręgosłupa od góry ku dołowi. Z chwilą oddawania moczu podstawić przygotowany pojemnik, przepuszczając pierwszą porcję moczu tak jak podano wyżej. Uwaga: moczu na posiew nie należy pobierać do przylepianych woreczków.

Próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeśli nie jest to możliwe, zamknięty pojemnik przechowywać w lodówce do czasu dostarczenia.