Pobieranie kału na badanie mikrobiologiczne i analityczne

 

Do badania należy pobierać kał z kilku miejsc, szczególnie tych zawierających krew, śluz lub ropę. Jeśli w stolcu widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki kału, wypłukać wodą i przesłać w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość 0,85% NaCl lub wody.

  • Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.
  • Kał należy oddać do czystego naczynia (basen lub inny pojemnik przeznaczony do tego celu).
  • Za pomocą łyżeczki pojemnika transportowego pobrać próbkę o wielkości zależnej od rodzaju badania. Do badań bakteriologicznych, mykologicznych i wirusologicznych – próbka wielkości orzecha laskowego.
  • Do badań parazytologicznych i badania ogólnego – próbka wielkości orzecha włoskiego w przypadku kału płynnego do badania należy przesłać 2 – 3 ml.

Próbkę kału należy przesłać do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od chwili pobrania. Dopuszczalne jest przechowywanie próbki
w temperaturze pokojowej do 2 godz. W czasie dłuższym wyłącznie w temperaturze lodówki.

W przypadku posiewu w kierunku Campylobacter, jeśli nie jest możliwe natychmiastowe przysłanie kału do laboratorium zaleca się przysłanie próbki w wymazówce z podłożem transportowym Stuarta.

Uwaga: Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików (Enterobius vermicularis). Do badania w tym kierunku należy pobrać wycier z odbytu przy pomocy zestawu pobranego z punktu pobrań lub zakupionego w aptece.