Próbki kału do badania w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella należy zbierać w ciągu trzech kolejnych dni. Przed rozpoczęciem zbiórki próbek należy zaopatrzyć się w punkcie pobrań w 3 wymazówki z podłożem transportowym Stuarta.
- Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.
- Kał należy oddać do czystego, suchego naczynia (basen lub inny pojemnik przeznaczony do tego celu).
- Za pomocą wymazówki należy pobrać próbkę kału i umieścić ją w podłożu transportowym.
- Próbki w podłożu transportowym należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
- Na każdej próbce należy napisać datę i godzinę pobierania materiału.
Trzeciego dnia, tj. w dniu pobrania ostatniej próbki, w godzinach porannych należy dostarczyć wszystkie próbki do laboratorium.
ZBIÓRKA DOBOWA MOCZU
Zbiórkę dobową moczu przeprowadza się w okresie 24 godzin.
- W dniu rozpoczęcia zbiórki dobowej pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety.
- Każdą następną porcję oddanego moczu należy w całości przenieść do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu. Należy zanotować godzinę rozpoczęcia zbiórki moczu.
- Pojemnik ze zbieranym moczem należy przechowywać w lodówce.
- Czynności zbierania każdej porcji moczu należy powtarzać aż do następnego dnia.
- Następnego dnia rano zbiórkę moczu zakończyć w godzinie, jej rozpoczęcia tj. jeśli zbiórkę rozpoczęto o godz. 7.00 należy ją zakończyć następnego dnia o godz. 7.00.
- Po zakończeniu zbierania moczu należy dokładnie wymieszać całą zawartość pojemnika, zmierzyć jej objętość a następnie odlać próbkę (około 50-100ml) do jednorazowego pojemnika i dostarczyć do laboratorium.
- Na kartce dołączonej do próbki należy koniecznie podać dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia zbiórki oraz całkowitą objętość zebranego moczu.
Jeśli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu, oddana w czasie dokonywanej zbiórki, nie została przeniesiona do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu, zbiórkę należy przeprowadzić ponownie w innym dniu.