04 marca 2020
Opieka nad osobami chorymi na COVID19 w trakcie izolacji domowej
Po potwierdzeniu zakażenia dodatnim wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 niezwłocznie umów chorego na teleporadę z lekarzem podstawowej opieki medycznej (POZ). Jeżeli stan zdrowia i warunki domowe chorego na to pozwolą, lekarz zaleci izolację domową. U zdecydowanej większości pacjentów COVID19 przebiega łagodnie i nie ma potrzeby leczenia w szpitalu.
Przez cały okres izolacji domowej chorego wszyscy domownicy podlegają kwarantannie. Pamiętaj – nie wychodź z domu.
Jak opiekować się osobą chorą na COVID19 w domu
- Chory musi zostać odizolowany od pozostałych domowników. Powinien przebywać w jednym, osobnym, zamkniętym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
- Zapewnij choremu spokój i możliwość komunikowania się z innymi bez opuszczania pomieszczenia – na przykład poprzez telefon, internet, komunikator.
- 2 razy dziennie mierz choremu temperaturę.
- Chory powinien przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów i 3-4 lekkostrawne posiłki dziennie. Unikaj ostrych i mocno przyprawionych dań. Do picia najlepiej podaj wodę, herbatę ziołową, owocowy kompot lub słabą herbatę.
- W razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, możesz podać lek przeciwbólowy lub przeciwgorączkowy. Łagodne objawy COVID19 leczy się tak samo, jak objawy innych wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych.
- Zachowuj dystans. Domownicy, którzy nie opiekują się chorym powinni unikać kontaktu.
- Nie dopuszczaj do kontaktu chorego ze zwierzętami domowymi, które mogą przenieść wirusa na sierści.
- Często wietrz pokój chorego i całe mieszkanie.
- Nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, oczyszczaczy powietrza.
- Podczas czynności wykonywanych przy chorym zawsze nakładaj maseczkę na usta i nos oraz rękawiczki. Porady jak poprawnie zakładać i zdejmować maseczkę oraz rękawiczki znajdziesz tutaj
- Po każdym kontakcie z chorym dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie.
- Jeśli chory musi wyjść z pokoju, w którym przebywa zadbaj, aby założył maseczkę na usta i nos.
- Środki higieny osobistej (szczoteczka, piżama, ręczniki, pościel, ubrania) muszą zostać oddzielone od rzeczy pozostałych osób. Najlepiej, jeśli zostaną w pomieszczeniu, w którym chory odbywa izolację.
- Chory powinien używać oddzielnych naczyń (sztućców, talerzy, kubków, szklanek).
- Użyte naczynia myj oddzielnie: w zmywarce w temperaturze minimum 60oC z detergentem lub ręcznie z użyciem środka myjącego do naczyń pod gorącą wodą.
- Pościel i piżamę chorego zmieniaj nie rzadziej niż co 2 dni, ręczniki codziennie.
- Zużytą odzież, ręczniki i pościel chorego zawsze najpierw wkładaj do plastikowego worka w pokoju chorego. Przerzuć ją do pralki bezpośrednio z worka. Rzeczy chorego należy prać oddzielnie (bez rzeczy innych domowników), w temperaturze nie niższej niż 60oC, z detergentem, co najmniej 40 minut.
- Po wizycie chorego w toalecie wszystkie urządzenia sanitarne, z których korzystał muszą zostać umyte i zdezynfekowane.
- Częściej niż zwykle sprzątaj mieszkanie – wirus znajduje się nie tylko w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Systematycznie dezynfekuj klamki, blaty stołów, krzesła, uchwyty szafek, lodówki, czajnika, armaturę łazienkową i kuchenną, toaletę, telefony, piloty telewizyjne, wyłączniki światła i wszystkie inne powierzchnie dotykowe.
- Sprzątanie i dezynfekcję wykonuj w gumowych, szczelnych rękawiczkach. Po zakończeniu prac dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie.
Kiedy wezwać karetkę
Wezwij karetkę, gdy u chorego wystąpi którykolwiek z objawów:
- duszność albo trudności w oddychaniu
- gorączka (powyżej 39 oC)
- drgawki
- zaburzenia świadomości
- ból lub ucisk w klatce piersiowej
- utrata przytomności
Jak wezwać karetkę
- Zadzwoń na numer 999 lub 112.
- Podaj swoje imię i nazwisko.
- Poinformuj, że sytuacja dotyczy osoby chorej na COVID19.
- Podaj wiek chorego i opisz objawy, które występują (ile czasu trwają i kiedy pojawiły się pierwszy raz).
- Podaj adres, pod który ma przyjechać Zespół Ratownictwa Medycznego.
- Nie panikuj i precyzyjnie odpowiadaj na pytania dyspozytora.
- Dyspozytor wyjaśni Ci co powinieneś robić do czasu przyjazdu ratowników medycznych.