Najlepsza pozycja do karmienia piersią
Spis treści:
Zasady właściwego przystawiania dziecka do piersi
Co zrobić, gdy noworodek zbyt płytko chwyta brodawkę?
Czy po każdym karmieniu piersią dziecko powinno odbić powietrze?
Zasady właściwego przystawiania dziecka do piersi
Doświadczona położna odpowie, że najlepsza pozycja do karmienia piersią, to taka, która służy matce i dziecku.
Warto znać ogólne zasady właściwego przystawiania dziecka do piersi:
- Pozycja mamy musi być wygodna, ciało rozluźnione.
- Dziecko należy ułożyć tak, aby twarz była zwrócona do piersi, a ucho dziecka, bark i bioderko powinny tworzyć jedną linię, czyli brzuszek dziecka powinien stykać się z ciałem mamy.
- Zawsze przystawia się dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka.
- Usta dziecka powinny być szeroko otwarte, powinny chwytać brodawkę z otoczką, język dziecka powinien obejmować pierś od dołu.
- Do czasu zagojenia ran poporodowych po nacięciu krocza i po cięciu cesarskim poleca się mamom pozycję „leżącą na boku” lub „leżącą na plecach”, która sprawdza się też, gdy pokarm wypływa zbyt szybko i dziecko się krztusi.
- W warunkach poza domem i nie tylko sprawdza się „pozycja klasyczna”.
- W przypadku wcześniaków i dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym szczególnie poleca się „pozycję krzyżową”.
- „Pozycja spod pachy” jest idealna do jednoczesnego karmienia bliźniąt i sprawdza się gdy Mama ma duże piersi lub poranione brodawki czy zastój w piersi, ale wymaga użycia poduszek do karmienia.
Właściwe przystawianie dziecka do piersi i efektywne karmienie powinno być kontrolowane przez położną. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, moczy wystarczającą ilość pieluszek na dobę (5-6), oddaje wystarczającą ilość stolców, nie ma powodów do zmartwień.
Co zrobić, gdy noworodek zbyt płytko chwyta brodawkę?
Należy zawsze przerwać karmienie, wkładając mały palec między dziąsła malca i przystawić dziecko ponownie, jak otworzy szeroko buzię. Potrzebna jest cierpliwość i spokój. Stres matki jest wrogiem laktacji, powoduje blokadę wydzielania oksytocyny, niezbędnej do wypływania mleka.
Uwaga! Nie należy dziecku podawać przepełnionej, twardej piersi. Jeśli pierś jest napięta, wystarczy ręcznie wypuścić 2 strumienie mleka, żeby zmiękczyć brodawkę wraz z otoczką. Zapobiegnie to też pękaniu brodawek.
Należy sprawdzić, czy w jamie ustnej dziecka nie ma pleśniawek lub urazów i skonsultować zmiany z pediatrą w celu wyleczenia.
Czy po każdym karmieniu piersią dziecko powinno odbić powietrze?
Często w trakcie karmienia dziecko połyka powietrze, które gromadzi się w przewodzie pokarmowym i może być przyczyną wzdęć, kolek i ulewania. Jeśli dziecko nie zaśnie podczas karmienia, należy zachęcić je do odbicia, czyli uwolnienia nagromadzonego powietrza. Niektóre dzieci mają problem z odbijaniem. Jeśli maluszek nie odbije po jedzeniu, należy go położyć na boku, najlepiej lewym (rekomendacja gastroenterologa dziecięcego), co pozwoli uniknąć zadławienia w przypadku ulania pokarmu.