27 grudnia 2022

Jakie zioła i przyprawy możesz wyhodować w domu zimą?

PZU Zdrowie
Zimowa aura za oknem, nie musi równać się z ograniczeniami w dostępie do świeżych, aromatycznych ziół. W takiej sytuacji gotowe, suszone przyprawy ze sklepu nie muszą być już jedyną opcją. Wiele z najpopularniejszych ziół bez problemu można hodować w zaciszu domowym. Większość z nich będzie rozwijać się idealnie w doniczce na parapecie lub blacie w kuchni.
zioła hodowane zimną

Spis treści:

1. Jakie są właściwości bazylii?

2. Oregano – zastosowanie i właściwości zdrowotne

3. Dlaczego warto pić szałwię?

4. Na co działa tymianek?

 

Jakie są właściwości bazylii?

Bazylia wchodzi w skład tak zwanej mieszanki prowansalskiej. Znalazła zastosowanie w wielu branżach, np. gastronomicznej, kosmetycznej czy perfumeryjnej. Warto jednak wiedzieć, że bazylia jest przede wszystkim rośliną leczniczą – jej właściwości określa się jako przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Ponadto, stanowi dobre źródło witaminy A, C, kwasu foliowego oraz składników odżywczych, takich jak: wapń, miedź, mangan, magnez oraz żelazo. W jej składzie znajdują się także flawonoidy, garbniki oraz saponiny. 
 

Oregano – zastosowanie i właściwości zdrowotne

Oregano to jedna z bardziej popularnych przypraw, która jest obecna w większości kuchni. Według wielu osób, oregano wykorzystuje się przede wszystkim do pizzy, ale można dodawać je również do wypieków drożdżowych, do marynowania warzyw, dodaje się je też do zup czy gulaszów. Mało kto jednak jest świadomy tego, że ta roślina już od bardzo dawna była znana z silnych właściwości pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Przykładowo, oregano jest w stanie wesprzeć w znaczny sposób codzienne funkcjonowanie układu pokarmowego i procesy trawienne – głównie poprzez stymulację wydzielania śliny, żółci oraz soku żołądkowego. Oregano jest znane także z dość specyficznego działania o charakterze rozkurczowym mięśni gładkich oskrzeli. Dlatego ta roślina to idealny dodatek do domowych inhalacji, które przyniosą szybką ulgę w przeziębieniu i uporczywym kaszlu. 
 

Dlaczego warto pić szałwię?

Szałwię najczęściej można znaleźć na sklepowych półkach w postaci prozdrowotnych herbatek i naparów. Słynie przede wszystkim z działania bakteriobójczego, przeciwgrzybicznego i przeciwzapalnego. Pomaga też skutecznie minimalizować rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów. Znana jest ze swoich właściwości rozkurczowych, moczopędnych i żółciopędnych. Szałwia to również bogate źródło kwasów organicznych i witamin, między innymi witaminy A, C, B oraz składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i sodu Ze względu na tak wszechstronne działanie, może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i w celach leczniczych. 
 

Na co działa tymianek?

Tymianek to całoroczny krzew, który do prawidłowego rozwoju nie potrzebuje większej opieki. Jest bardzo specyficznym dodatkiem do wszelkiego rodzaju dań. Oprócz tego, posiada wiele bogatych składników odżywczych, które dla naszego organizmu są na wagę złota. Tymianek jest najlepiej znany ze swoich właściwości przeciwkaszlowych oraz przeciwkurczowych – idealnie sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości dróg oddechowych. Dodatkowo, zawiera w sobie właściwości wykrztuśne – bardzo dobrze wspomaga wydalanie flegmy i śluzu z układu oddechowego. 

Źródła

https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-eec55dde-8fc3-477c-8f6b-eadbf7393337 

https://wyd.edu.pl/images/2020/IwP_2_2020/06_Suska_Turkot_Sikorska_Innowacje_2_5_2020.pdf 

https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-f07af264-22ed-490b-bf58-871a4a21360d 

https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-4bf4bc67-d49f-49e8-81b6-4b6a40f3756c