15 marca 2021

Jak usprawnić pracę mózgu?

Biuro Medyczne PZU Zdrowie
Każdego z nas czasem zawodzi pamięć. Pominięcie składnika z listy zakupów nie stanowi problemu, jednak zapominanie w pracy może mieć poważne konsekwencje. Przez zawodną pamięć możemy ominąć ważne spotkanie, zapomnieć nazwiska kluczowego klienta czy nie zdążyć z projektem. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić swoją pamięć i zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji.
jak-usprawnic-prace-mozgu

Wysypiaj się

Sen jest jednym z kluczowych elementów konsolidacji pamięci. Jest to proces, w którym mózg przenosi informacje do pamięci długotrwałej. Badania wskazują, że odbywa się to głównie w fazie snu głębokiego – zaburzenia tej fazy mogą przełożyć się na osłabienie przyswajania nowych informacji, a nawet przypominania sobie rzeczy wcześniej zapamiętanych. 

 

Staraj się unikać wielozadaniowości

Podczas wykonywania kilku rzeczy jednocześnie mamy tendencję do „przeskakiwania” pomiędzy poszczególnymi zadaniami, zamiast skupienia się na ich rozwiązaniu. Wpływa to negatywnie na zdolności mózgu i powoduje, że praca staje się mniej efektywna, co w konsekwencji trwa dłużej. Zapamiętywanie w tej sytuacji również jest mniej skuteczne. W miarę możliwości staraj się więc skupiać na jednej rzeczy. Dzięki temu uzyskane informacje zachowasz na dłużej, a praca będzie przebiegać sprawniej.

 

Powtarzaj informacje

Powtarzanie informacji jest przydatne zarówno w kontekście pamięci długotrwałej jak i krótkotrwałej. Przywoływanie ważnych, zapamiętanych wcześniej danych pozwala na ich utrwalenie – daje mózgowi sygnał, że są one istotne i nie należy się ich pozbywać. Podczas zapamiętywania nowych danych  pomocne może okazać się natomiast ich głośne powtarzanie. Dzięki temu słyszymy informację dwukrotnie, z czego raz sami musimy ją wypowiedzieć – sprawia to, że proces bardziej angażuje nasz mózg, co ułatwia utrwalanie informacji i zwiększa szanse na ich dłuższe zapamiętanie. Jeśli nie możesz powtórzyć danej informacji na głos, szybko powtórz ją w myślach. Powtarzanie może być też pomocne w zapamiętywaniu imion. Wiele osób ma z tym szczególny problem i trudno im zapamiętać imię nowego współpracownika lub klienta. Spróbuj podczas rozmowy powtarzać nowo poznane imię jak najczęściej. Dzięki temu lepiej utrwali się w Twojej pamięci.

 

Grupuj informacje

Dużo łatwiej jest zapamiętać grupę kilku informacji niż ich długi ciąg. Pomyśl chociażby o numerach telefonu. Zapis „501362873” jest dużo trudniejszy do zapamiętania niż „501 362 873”. Ilość informacji w grupie również nie powinna być zbyt duża. Dla większości osób trzy, to optymalna do zapamiętania liczba.

 

Rób podsumowania

Zapamiętując większą partię materiału, postaraj się co jakiś czas zrobić podsumowanie tego, czego się nauczyłeś. Pomoże to usystematyzować zdobytą wiedzę i ewentualnie wychwycić brakujące informacje. Jest to również jedna z metod powtarzania, które pomaga w zapamiętywaniu. Podsumowania dobrze sprawdzą się również podczas prezentacji dla zespołu, ponieważ pomogą zwrócić uwagę na najważniejsze informacje.

 

Nadaj informacjom znaczenie

Dużo łatwiej jest zapamiętać informacje, które mają dla nas jakieś znaczenie. Najłatwiej jest odnieść się do czegoś, co już wiemy. Próbując przyswoić nową informację, zadaj sobie pytanie „do czego mi się to przyda?” lub „jak mogę powiązać to z posiadanymi informacjami?”. Dzięki temu zabiegowi, próbując przypomnieć sobie nową informację możemy spróbować „dojść” do niej za pośrednictwem innej, wcześniej zapamiętanej.

 

Skup się

Zastanów się, jak często odpływasz myślami podczas spotkań lub wykonując mniej wymagające zadania. Większość z nas doświadcza tego stosunkowo często. Popularnym „rozpraszaczem uwagi” jest telefon. Postaraj się jak najmniej używać go na spotkaniach, aby móc całkowicie skupić się na ich przebiegu. Szczególnie postaraj się ograniczyć przeglądanie mediów społecznościowych i innych treści w telefonie, gdyż bardzo skutecznie angażuje to naszą uwagę i odciąga od tematu spotkania.

 

Użyj wyobraźni

Mózgi większości osób dużo lepiej zapamiętują kształty i obrazy niż suche fakty. Postaraj się więc samemu przekształcać informacje na obrazy, używając różnych skojarzeń. Będziesz mógł je potem przywołać wraz z potrzebnymi informacjami.

 

Przypominaj sobie szerzej

Jeśli nie możesz sobie przypomnieć określonej informacji, postaraj się przywołać w pamięci okoliczności, w jakich ją poznałeś. Przywołaj w myślach miejsce, w którym miała miejsce dana sytuacja, przypomnij sobie jak się wtedy czułeś i co było omawiane wcześniej oraz później. Jeśli masz taką możliwość, możesz nawet fizycznie odwiedzić miejsce, w którym usłyszałeś daną informację (np. salę, w której odbyło się spotkanie). Zwykle w ten sposób udaje się przywołać w pamięci brakujące dane.

 

Zmniejsz stres

W zależności od długości trwania, stres może przynieść różne efekty dla naszej pamięci. Krótkotrwały stres niekiedy może nawet pomóc w szybszym zapamiętywaniu informacji. Jednak odczuwanie w pracy ciągłego stresu wpływa negatywnie na pracę mózgu i może powodować trudności w przyswajaniu i zapamiętywaniu nowych informacji. Staraj się zatem maksymalnie zmniejszyć poziom codziennego stresu. Szczególnie może w tym pomóc aktywność fizyczna. Aby oderwać myśli od pracy i zrelaksować głowę, możesz też zaangażować się w popołudniową realizację swoich pasji.