Boże Narodzenie w czasach pandemii
Jak przygotować się do świąt
Porządki
Tak jak co roku, zróbcie domowe porządki. Brak gości nie zwalnia Was ze sprzątania :) Dzięki temu odświeżycie mieszkanie i pozbędziecie się wszelkich niepotrzebnych rzeczy. Odzież, której nie używacie zanieście do najbliższego punktu PCK. Zabawki przekażcie do domu dziecka. Stare książki możecie sprzedać lub oddać do biblioteki.
Dekoracja domu
W związku z tym, że więcej czasu niż zwykle spędzacie w domu, umilcie atmosferę. Przystrójcie dom ozdobami, najlepiej zrobionymi własnoręcznie np.: bombkami, łańcuchami, kalendarzami adwentowymi.
Kartki świąteczne
Odwiedzanie rodziny może być ryzykowne, dlatego usiądźcie do stołu i wspólnie zróbcie dla bliskich kartki, które możecie przesłać pocztą. Z pewnością będzie to miły gest.
Gotowanie
Nie gotujcie zbyt dużo. Te święta będą zdecydowanie spokojniejsze. W imię zasady zero waste zróbcie tyle jedzenia, ile jesteście w stanie skonsumować. Pierniki – domowe najlepsze! Zarezerwujcie wieczór na wspólne pieczenie pierników. Będziecie mieli czas dla siebie i oderwiecie się od ekranów smartfonów. Świetna zabawa przy dekorowaniu gwarantowana.
Prezenty dla potrzebującego
Jeżeli macie w swoim sąsiedztwie ubogą rodzinę, zróbcie im prezent. Kupcie im drobny upominek, poczęstujcie wypiekami.
Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Samotność w święta – jak sobie z nią radzić?
Jak spędzić czas
Poświęćcie czas najbliższej rodzinie, z dala od smartfonów i komputerów. Wspólnie nakryjcie do stołu, ubierzcie choinkę, rozpakujcie prezenty. Zagrajcie w łamigłówki i gry planszowe. Możecie obejrzeć ulubiony film, a następnie wybrać się na spacer. Wybierając się poza dom, pamiętajcie o panujących obostrzeniach. Zaplanujcie ferie, wakacje, przerwę majową. Święta to dobry czas na odpoczynek i zacieśnianie więzi.
Po obfitym posiłku czas na ruch! Przedstawiamy 10 pomysłów na gry i zabawy dla dzieci:
- Kalambury – zabawa polegająca na jak najszybszym odgadnięciu haseł. Hasła przedstawiane są gestami bądź rysunkami. Podczas gry nie wolno używać słów.
- Kręgle ze zużytych butelek – do gry w kręgle potrzebne Wam będą puste butelki i piłka. Kto zbije najwięcej butelek, jest zwycięzcą.
- Tor przeszkód – do zbudowania toru użyjcie misek, butelek, poduszek, puf. Kto pierwszy dotrze do mety – wygrywa.
- Ciepło zimno – jedna osoba chowa element i kieruje pozostałymi za pomocą haseł ciepło (jeżeli szukający znajduje się blisko elementu) i zimno (gdy jest zbyt daleko). Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie skrytą rzecz.
- Domowy teatrzyk – przygotujcie inscenizację domowego teatrzyku. Potrzebne Wam będą lalki, pluszowe maskotki i scena zrobiona z kartonu.
- Państwa Miasta – jeżeli Twoje dzieci potrafią już pisać, zagrajcie w Państwa Miasta.
- Co zostało zmienione? - Wypraszasz wszystkich z pokoju i zmieniasz położenie elementów. Osoba, która znajdzie najwięcej różnic wygrywa.
- Zamieńmy się rolami – zamieńcie się z rodziną rolami i udawajcie poszczególne osoby.
- Karaoke – puśćcie ulubioną piosenkę oraz jej tekst i razem zaśpiewajcie.
- Szymon mówi – prowadzący Szymon pokazuje różne czynności, które muszą naśladować pozostali uczestnicy. Wybrana osoba rozpoczyna zdanie od „Szymon mówi wam” np. dotknijcie łokciem kolana, a uczestnicy wykonują daną czynność. Osoba, która się pomyli odpada z gry.
Jak zatroszczyć się o innych
W tym trudnym czasie pamiętajmy o osobach, które zostały same. Zaangażujmy się w pomoc seniorom, dzieciom z domów dziecka i zwierzętom. Prowadzonych jest wiele akcji charytatywnych, które możemy wesprzeć. Jeżeli nie jesteś w stanie przekazać datków, możesz zostać wolontariuszem i pomagać starszym w robieniu zakupów, codziennie kontaktować się z nimi, wyprowadzać im psa. W czasach pandemii pamiętajmy o tym, by sobie pomagać. Postarajmy się, żeby te święta były pełne życzliwości i miłości.