08 grudnia 2022

Finał konkursu Mother and Child Startup Challenge 2022 z dwiema głównymi nagrodami

PZU Zdrowie
8 grudnia 2022 r. poznaliśmy zwycięzców konkursu Mother and Child Startup Challenge. Podczas gali finałowej nagrodzono innowacyjne startupy, których rozwiązania pozwolą zapewnić jak najlepszą opiekę nad przyszłymi matkami i najmłodszymi pacjentami. Inicjatorem konkursu jest Instytut Matki i Dziecka. PZU Zdrowie wspiera projekt jako partner strategiczny.
Mother_and_Child_Startup_Challenge_2022

Celem konkursu Mother and Child Startup Challenge jest szukanie rozwiązań, które realnie poprawią leczenie i organizację szpitalnictwa położniczo-pediatrycznego. Zakres tematyczny I edycji obejmuje cztery obszary: działalność kliniczną; profilaktykę i badania przesiewowe; edukację pacjentów i wsparcie w szkoleniu specjalistów; zarządzanie procesami i dokumentacją, analizę danych.

W finale zdecydowano o przyznaniu aż dwóch nagród głównych. Statuetki trafiły do startupów: MedApp za CarnaHolo Life, czyli hologramy ułatwiające operacje, oraz Infermedica za technologię wspierającą kierowanie pacjentów do odpowiedniej opieki. Nagrody wręczyli dyrektor Instytutu Matki i Dziecka dr n. med. Tomasz Maciejewski oraz prezes Zarządu PZU Zdrowie Andrzej Jaworski i członkini zarządu Karolina Helmin-Biercewicz, która zasiadła w Radzie Programowej.

Rozwiązanie MedApp, czyli CarnaHolo Life pozwala na trójwymiarową wizualizację wybranego obszaru anatomicznego. Użytkownik może obracać, skalować i oglądać strukturę wewnątrz wyświetlanego hologramu, co ułatwia planowanie i późniejsze przeprowadzanie zabiegów medycznych. Technologia startupu Infermedica usprawnia procedurę grupowania pacjentów, tak aby do szpitala trafiali ci, którzy pilnie tego potrzebują. System zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych.

Zwycięskie projekty zostaną wdrożone w 5 szpitalach w: Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Oprócz tego twórcy otrzymają dostęp do przestrzeni chmurowej od OVHcloud, wsparcie techniczne od Webellian oraz wsparcie w integracji z systemem HIS od CompuGroup Medical. W ramach konkursu wręczono także 11 nagród dodatkowych, m.in. z inicjatywy dr. Macieja Kaweckiego.

Podczas kilkuetapowego procesu rekrutacji do konkursu zgłosiło się 69 firm i projektów z Europy, USA i Izraela. Zgłoszenia oceniło Jury Konkursowe, w którego składzie znalazło się 23 ekspertów z różnych dziedzin. Następnie Rada Programowa wyłoniła 11 finalistów, spośród których dyrektorzy 5 szpitali współorganizatorów wskazali zwycięzców. Podczas oceny brano pod uwagę kryteria: uzasadniony potencjał wdrożeniowy rozwiązania w publicznej placówce medycznej; innowacyjność oraz gotowość technologiczna; udowodniona przewaga konkurencyjna; uargumentowane korzyści wynikające z wdrożenia; ekonomiczna opłacalność wdrożenia; zdolność do dywersyfikacji źródeł finansowania.

Inicjatywę Instytutu Matki i Dziecka wspierają współorganizatorzy: Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. Patronatu honorowego udzieliło wiele instytucji publicznych, m.in.: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Badań Medycznych, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Instytut Badawczy. Partnerami medialnymi są  Medonet i MamStartup.

Tego dnia miała miejsce również premiera raportu Mother and Child Startup Challenge „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży”, czyli przeglądu startupów rozwiązujących wyzwania polskiego szpitalnictwa położniczo-pediatrycznego. W jego tworzeniu brała udział Telemedyczna Grupa Robocza. Z publikacją można zapoznać się na stronie motherandchildstartupchallenge.pl/raport.

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. Zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych.