Bezpłatne recepty dla seniorów i dzieci wystawi również lekarz z placówki prywatnej – co to oznacza dla pacjentów?
Spis treści
Dotychczasowe zasady
14 lutego 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przed wejściem tej nowelizacji, bezpłatne recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane w 100% dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia mogli wystawiać, co do zasady:
- lekarze lub pielęgniarki udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej;
- lekarze lub pielęgniarki udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego;
- lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju: leczenie szpitalne, w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Co się zmieniło?
Znowelizowana ustawa znosi powyższe ograniczenie. Pacjentom do ukończenia 18. roku życia i po ukończeniu 65. roku życia przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne ujętych w wykazie produktów refundowanych, na podstawie recepty wystawionej przez osobę do tego uprawnioną, niezależnie od faktu, czy udzielanie świadczenia zdrowotnego odbywa się w ramach umowy z NFZ czy komercyjnie. Obecnie bezpłatne leki będzie mogła zaordynować każda uprawniona do tego osoba, bez podziału na rodzaje świadczeń czy fakt posiadania umowy z NFZ.
Kto może skorzystać?
Prawo do bezpłatnych recept przysługuje świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia i po ukończeniu 65. roku życia. Aktualna lista bezpłatnych (w pełni refundowanych) leków jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (część D obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków). Znajdują się na niej m.in. szczepionki oraz leki hipoglikemizujące, przeciwzakaźne i hormonalne.
W ramach nowelizacji przepisów dotyczących bezpłatnych recept dla seniorów, dzieci i młodzieży, wiek pacjentów, na których zostanie wystawiona recepta, jest automatycznie weryfikowany i nie ma potrzeby jego dodatkowego potwierdzenia.
Korzyści dla pacjentów
Nowelizacja przepisów w zakresie zaopatrzenia w bezpłatne leki dla określonych grup pacjentów sprawia, że świadczeniobiorcy mają większą elastyczność wyboru lekarza, u którego mogą otrzymać bezpłatną receptę. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z prywatnej opieki medycznej lub potrzebują wystawienia bądź przedłużenia recepty w nagłej sytuacji, poza miejscem zamieszkania i lokalizacji swojej lokalnej przychodni.
Bezpłatne recepty mogą, na opisanych zasadach, wystawiać również lekarze w Centrach Medycznych PZU Zdrowie. Lista placówek dostępna jest pod linkiem:
https://zdrowie.pzu.pl/lekarze-i-placowki?searchType=facility.