20 lutego 2024
Z fazy pilotażu do pełnego wdrożenia: inteligentne narzędzie, które skraca czas przygotowania opisów badań, zostanie udostępnione wszystkim radiologom PZU Zdrowie
Oprogramowanie usprawniające tworzenie opisów badań wesprze lekarzy radiologów PZU Zdrowie. Po pozytywnie ocenionej fazie pilotażu przeprowadzonego we własnej sieci diagnostycznej, operator medyczny zdecydował o udostepnieniu rozwiązania polskiego startupu upmedic swoim radiologom. PZU Zdrowie ma ponad 40 pracowni diagnostyki obrazowej i należy do największych tego rodzaju sieci w Polsce.
W trakcie 8-miesięcznego pilotażu radiolodzy sporządzili 5 tys. opisów badań. Ta próba wykazała optymalizację procesu o 80 proc., mierzonego liczbą kliknięć w trakcie przygotowania opisu.
– Obecnie pracujemy nad tym, aby każdy lekarz, który chce usprawnić swoją pracę za pomocą inteligentnego edytora upmedic, miał taką możliwość. Przekonały nas do tego wyniki osiągnięte podczas pilotażu. Dzięki rozwiązaniu lekarze mogą wykonywać obowiązki szybciej, przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonej usługi, a pacjenci wcześniej otrzymują wyniki – mówi Monika Kukla, Ekspertka ds. Innowacji PZU Zdrowie, koordynująca wdrożenie.
– Radiolodzy wyrażają uznanie dla upmedic, który ma rozbudowaną bazę słownictwa medycznego. Co więcej, doceniają, że nie jest to „gotowy, sztywny” produkt, ale dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. Zespół upmedic jest niezwykle responsywny, zawsze gotowy do pomocy, rozwiązywania problemów i dopasowania narzędzia do preferencji lekarzy. Najlepszym dowodem na jego skuteczność jest fakt, że lekarze deklarują, że nie chcą wracać do poprzedniego sposobu pracy. Dodatkowo doceniają intuicyjność i wygodę użytkowania tego narzędzia – tak o opiniach lekarzy mówi Sonia Guźniczak, Manager Centrum Teleradiologii.
Oprogramowanie upmedic to inteligentny edytor tekstu wykorzystywany w procesie opisu badań obrazowych. Kilka kliknięć myszki umożliwia stworzenie ustrukturyzowanej dokumentacji medycznej, zawierającej usystematyzowaną nomenklaturę kliniczną. Rozwiązanie wspiera lekarzy za pomocą:
- strukturalnych szablonów i checklisty – każdy opis jest poprawny, sformatowany i czytelny zarówno dla lekarza, jak i pacjenta;
- rozpoznawania mowy – umożliwia tworzenie dokumentacji bez konieczności dotykania komputera, za pomocą dyktowania, które następnie przetwarzane jest na tekst pisany;
- inteligentnych podpowiedzi – baza słownictwa zawierająca 350 000 fraz przewiduje, która z nich najlepiej pasuje w danym kontekście, dbając przy tym o kodowanie ICD-10/ICD-9 porządkujące procedury związane z korzystaniem ze świadczeń zdrowotnych.
– PZU Zdrowie to partner, który rozumie skalę zmian jaką niesie nowy paradygmat wytwarzania dokumentacji medycznej. Korzyści są widoczne zarówno dla całej sieci, jak i pojedynczego lekarza. Mając wspólny cel i wzorową dyscyplinę podczas zarządzania naszym projektem, mogliśmy w każdej chwili polegać na wsparciu ekspertów ds. innowacji i managerów Centrum Teleradiologii – komentuje Paweł Paczuski, współzałożyciel startupu upmedic.
PZU Zdrowie rozwija sieć diagnostyczną od 2019 roku, kiedy przejęło 100 proc. udziałów w Grupie TOMMA, za pośrednictwem której realizowane są obecne inwestycje. Pracownie przeszły rebranding i działają pod marką PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa, która w 2023 roku rozszerzyła się o 5 nowych placówek: w Białymstoku, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Obecnie PZU Zdrowie ma w swojej infrastrukturze 43 pracownie diagnostyki obrazowej, zlokalizowane w 32 miastach.
PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ.