08 czerwca 2022

Sztuczna inteligencja Cardiomatics w diagnostyce kardiologicznej PZU Zdrowie

PZU Zdrowie
Oprogramowanie usprawniające diagnostykę kardiologiczną wesprze pracę lekarzy w warszawskich placówkach medycznych PZU Zdrowie. Rozwiązanie polskiej firmy Cardiomatics, oparte na sztucznej inteligencji, przyspiesza otrzymanie wyników badania i pomaga w efektywnej analizie i interpretacji EKG.
technologia serce

Cardiomatics to certyfikowany wyrób medyczny CE klasy II. Aplikacja web wykorzystuje AI do analizy sygnałów EKG, oceniając pracę serca i wykrywając ewentualne jej zaburzenia. Rezultatem tej analizy jest gotowy raport dla kardiologa. Rozwiązanie zostało opracowane przez polską firmę, która działa na rynku od 2018 roku i jest jednym z liderów oprogramowania do analizy EKG. PZU Zdrowie rozpoczęło pilotaż Cardiomatics w centrum medycznym przy ul. Górnośląskiej, a następnie rozszerzy go na placówki medyczne przy ul. Puławskiej i Chmielnej.

Według danych GUS choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów Polaków, dlatego chcemy rozwijać nasze narzędzia do diagnostyki kardiologicznej. Sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić pracę lekarza, a to z kolei przynosi korzyści pacjentom. Dokładna analiza pozwala osiągać optymalne efekty leczenia oraz przyspiesza reakcję, gdy stan badanego jest niepokojący – mówi Oliwer Kubicki, członek Zarządu PZU Zdrowie.

Do tej pory za pomocą oprogramowania Cardiomatics zdiagnozowanych zostało już 150  tys. pacjentów. Odpowiada to 20 mld przebadanych uderzeń serca. To więcej niż jakikolwiek lekarz zobaczy w ciągu całego swojego życia. Z narzędzia korzysta już 1000 lekarzy w 15 krajach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce (American Heart of Poland). Rozwiązanie zapewnia obecnie najszybszy na rynku czas realizacji badania – z dotychczasowych wdrożeń wynika, że średnio trwa krócej o 30 minut. Oprogramowanie jest kompatybilne z większością dostępnych na rynku rejestratorów EKG. Zastosowane w nim algorytmy spełniają normę ANSI/AAMI EC57:2012 i zostały zweryfikowane zarówno na bazach danych arytmii MIT BIH, jak i na danych klinicznych.

Z PZU Zdrowie połączył nas wspólny cel, jakim jest wykorzystanie nowoczesnej technologii, aby ułatwić pacjentom dostęp do opieki medycznej. Naszym drugim celem jest zwiększenie komfortu pracy personelu. Współpraca z PZU Zdrowie to dla nas duży powód do dumy. Jest to również kolejny dowód na to, że nasze rozwiązanie cieszy się coraz większym zaufaniem środowiska medycznego – komentuje Rafał Samborski, Prezes Zarządu Cardiomatics.

PZU Zdrowie jest jednym z największych operatorów medycznych w Polsce ze 130 placówkami własnymi i 2200 partnerskimi w 600 miastach w Polsce oraz z własną siecią pracowni diagnostyki obrazowej i centrum telemedycznym. Oferuje opiekę medyczną w formie pakietów dla pracowników firm, a także w postaci indywidualnych abonamentów medycznych i pakietów profilaktycznych, w tym pakiet badań układu sercowo-naczyniowego „Zdrowe serce”.

Cardiomatics (cardiomatics.com) to nowoczesne oprogramowanie działające w chmurze, służące do automatyzacji analizy sygnałów EKG. Jest to wyrób klasy medycznej CE IIa, funkcjonujący w oparciu o dokładne algorytmy sztucznej inteligencji, których skuteczność została potwierdzona m.in. w badaniach klinicznych. Oprogramowanie jest używane przez ponad 1000 pracowników medycznych w ponad 15 krajach, w tym w Szwajcarii, Niemczech, UK i Polsce. Za pomocą Cardiomatics zdiagnozowanych zostało już ponad 150  tys. pacjentów.