08 czerwca 2022

Diagnostyka bezdechu sennego

PZU Zdrowie
Jeśli Twój sen jest niespokojny - chrapiesz, często się budzisz gwałtownie, jednocześnie wciągając powietrze ustami, nie bagatelizuj objawów! To może być bezdech senny.

Spis treści

1. Czym jest bezdech senny?

2. Objawy bezdechu sennego

3. Jak zdiagnozować bezdech senny

 

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to choroba charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Objawia się chrapaniem, niespokojnym snem, częstymi zmianami pozycji i wybudzeniem.  W efekcie pacjent nie korzysta z nocnej regeneracji podczas snu.

Bezdech towarzyszy nieprawidłowościom w budowie górnych dróg oddechowych, takim jak polipy, skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięta po infekcjach tkanka, nieprawidłowa budowa żuchwy, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. 
Inne przyczyny bezdechu sennego to otyłość, picie alkoholu, objadanie się przed snem, palenie papierosów, krótka, gruba szyja.

UWAGA!

Nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań: nadciśnienia tętniczego, zawału serca, cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu.

 

Objawy bezdechu sennego

Możesz mieć następujące objawy:

W ciągu dnia:

  • ból głowy i uczucie zmęczenia,
  • senność podczas dnia,
  • nadmierna drażliwość i nerwowość.

W nocy:

  • chrapanie,
  • niespokojny przerywany sen,
  • nagłe wybudzenia ze snu,
  • problemy z zaśnięciem po przebudzeniu z powodu lęku,
  • nadmierna potliwość w nocy,
  • potrzeba oddawania moczu w nocy.

 

Jak zdiagnozować bezdech senny?

Badanie bezdechu nocnego za pomocą aparatu Alice NightOne jest bezbolesne i szybkie. Urządzenie Alice NightOne jest rejestratorem sygnałów fizjologicznych, który służy do zdiagnozowania zaburzeń snu w warunkach domowych, bez udziału w badaniu personelu medycznego i pobytu w szpitalu.

Do wykonania badania nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest ono całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie.

Po zdiagnozowaniu zapewniamy pełną diagnostykę pneumonologiczną, laryngologiczną oraz konsultacje innych specjalistów zajmujących się problematyką bezdechów sennych.

 

Skorzystaj z diagnostyki bezdechu sennego Alice OneNight i kompleksowego leczenia specjalistycznego w placówce PZU Zdrowie w Warszawie przy ul. Puławskiej 145.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności