07 kwietnia 2025

Zdrowie w liczbach. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia PZU Zdrowie zapytało Polaków o profilaktykę

PZU Zdrowie
95 proc. dorosłych Polaków stosuje wybrane elementy zdrowego życia, 2/3 uprawia sport przynajmniej kilka razy miesiącu, a ponad połowa stara zdrowo się odżywiać. Jednak, czy to wystarczy, aby powiedzieć, że jako społeczeństwo dbamy o swoje zdrowie? Wyniki ogólnopolskiego badania opinii przeprowadzonego przez PZU Zdrowie z okazji Światowego Dnia Zdrowia pokazują, jakie działania profilaktyczne podejmujemy w codziennym życiu.

Jakie elementy zdrowego stylu życia stosujemy?

Polacy deklarują, że starają się żyć zdrowo. Niemal wszyscy przyznają, że stosują chociaż jeden element zdrowego stylu życia (95 proc.). Połowa badanych dba o regenerację organizmu (regularny sen, odpoczynek). Wyborem średnio co trzeciej osoby jest ograniczenie używek i regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety.

Kobiety częściej niż mężczyźni dbają o regenerację (53 proc. kobiet względem 46 proc. mężczyzn), robią regularne badania profilaktyczne (31 proc. kobiet względem 24 proc. z mężczyzn), stosują zbilansowaną dietę (34 proc. kobiet względem 28 proc. z mężczyzn) oraz suplementację (31 proc. kobiet względem 25 proc. z mężczyzn). Z kolei mężczyźni częściej regularnie ćwiczą (42 proc. mężczyzn względem 34 proc. kobiet) i dbają o balans między życiem zawodowym a prywatnym (24 proc. mężczyzn względem 19 proc. kobiet).

 

Jakie badania profilaktyczne najczęściej wykonujemy?

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. To popularne przysłowie zna chyba każdy. 69 proc. Polaków w ciągu roku wykonało choć jedno badanie profilaktyczne. Najczęstszym rodzajem badań było: 
  • badanie krwi – 88 proc., 
  • badanie moczu – 63 proc., 
  • przegląd stomatologiczny – 50 proc., 
  • badanie wzroku lub słuchu – 43 proc.,
  • USG lub RTG – 33 proc.,
  • cytologia lub badanie poziomu PSA – 31 proc.
Najrzadziej Polacy wykonują profilaktycznie: spirometrię lub RTG płuc (13 proc.), gastroskopię lub kolonoskopię (13 proc.) oraz badanie skóry (8 proc.).
 

Czy lubimy (uprawiać) sport?

Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Co dziesiąty Polak nie uprawia w ogóle aktywności fizycznej. Co piąta badana osoba trenuje sporadycznie, co czwarta kilka razy w miesiącu, jedna trzecia kilka razy w tygodniu, a jedna na dziesięć codziennie.

Mężczyźni nieco częściej podejmują codzienną aktywność fizyczną niż kobiety – każdego dnia sport uprawia 11 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet. 

 

Jakie mamy nawyki żywieniowe?

58 proc. Polaków nie stosuje żadnej konkretnej diety, ale deklaruje, że stara się zdrowo odżywiać. Do najczęściej wskazywanych diet należą: dieta redukcyjna (37 proc.), z niskim indeksem glikemicznym (20 proc.), a także stosowanie okna żywieniowego i postów (20 proc.). Co dziesiąty Polak w ogóle nie zwraca większej uwagi na to, co je.

Istnieje widoczna korelacja pomiędzy sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną. Osoby nie zwracające większej uwagi na to co jedzą nie trenują wcale (36 proc.) lub sporadycznie (16 proc.).

 

Jak często sięgamy po używki?

Jedna na dziesięć osób deklaruje, że nie korzysta z jakichkolwiek używek. Wśród używek stosowanych codziennie dominują wyroby tytoniowe (43 proc. badanych). Prawie co czwarta badana osoba pali papierosy codziennie, przy czym częściej robią to mężczyźni (27 proc. wobec 20 proc. kobiet). E-papierosy, które coraz bardziej zyskują na popularności, pali 29 proc. respondentów, a codziennie sięgają po nie częściej kobiety (10 proc.) niż mężczyźni (8 proc.).

Co dziesiąta osoba spożywa alkohol kilka razy w tygodniu, a 36 proc. kilka razy w miesiącu. Po wyroby alkoholowe co najmniej kilka razy w tygodniu częściej sięgają mężczyźni (15 proc.) niż kobiety (6 proc.).

Warto zauważyć, ze nie wszystkie używki da się jednoznacznie zakwalifikować. Z innych niż wymienione powyżej środków psychoaktywnych, które nie są alkoholem, korzysta 9 proc. badanych.

 

Czy doceniamy znaczenie snu i regeneracji?

Jakościowy sen to istotny element profilaktyki oraz czynnik, który wpływa na inne zachowania prozdrowotne, np. dietę. Przyjmuje się, że optymalne dla dobrego zdrowia i samopoczucia jest minimum 7, a najlepiej 8 godzin snu dziennie, a przedziały różnią się względem wieku czy stanu zdrowia. Najczęściej Polacy śpią w przedziale od 6 do 7 godzin (37 proc.). Jedna trzecia deklaruje sen w przedziale od 7 do 8 godzin. Co piąta osoba śpi między 5 a 6 godzin. Powyżej 8 godzin sypia 7 proc. badanych, a poniżej 5 godzin – 3 proc. Nieregularny tryb snu deklaruje 2 proc. Polaków.

W optymalnym przedziale 7 do 8 godzin częściej sypiają kobiety (33 proc.) niż mężczyźni (29 proc.). Osoby, które codziennie podejmują aktywność fizyczną, częściej śpią powyżej 8 godzin (10 proc.). 

 

Jak dbamy o dobrostan?

Zdecydowana większość Polaków dba na co dzień o swoje dobre samopoczucie (95 proc.). W tym celu, blisko połowa uprawia aktywność fizyczną lub ogląda filmy i seriale (po 46 proc.). Wśród popularnych sposobów jest też czytanie książek (36 proc.), hobby lub spotkania z rodziną (po 34 proc.). Pięciu na stu Polaków nie zwraca uwagi na dbanie o dobre samopoczucie. Wizyty u psychologa lub psychiatry deklaruje blisko 4 proc. Polaków.

 

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem jest mobilizowanie ludzi na całym świecie do podejmowania działań nakierowanych na poprawę zdrowia. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia brzmi „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” w celu podkreślenia kwestii zdrowia matek i noworodków.

 

O PZU Zdrowie

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ. Więcej: PZU Zdrowie - prywatna opieka medyczna