13 lutego 2025

Zdrowie i miłość to związek idealny? Z okazji Walentynek PZU Zdrowie zapytało Polaków, czy mają zdrowe relacje

PZU Zdrowie
Aż 74 proc. Polaków uważa, że bycie w związku pozytywnie wpływa na zdrowie i podobny odsetek określa swój związek jako „zdrową relację” – wynika z ogólnopolskiego badania opinii przeprowadzonego z okazji Walentynek przez PZU Zdrowie. Polacy chętnie podejmują w parach działania prozdrowotne, takie jak rekreacja, zapewnianie wsparcia emocjonalnego czy zdrowe odżywianie. Jedna trzecia deklaruje także wspólne motywowanie do wykonywania badań profilaktycznych. Jako najbardziej cenione elementy relacji respondenci wskazują na zaufanie, komunikację i partnerstwo. Jednak tylko 46 proc. o uczuciach najchętniej rozmawia z partnerem/ką, a co piąty w ogóle unika rozmów na ten temat.

Od zaufania do miłości jeden krok

W odpowiedzi pytanie „Co jest najważniejsze w związku?” najwięcej osób wskazało: zaufanie i poczucie bezpieczeństwa (63 proc.), otwartą komunikację i szczerość (48 proc.) oraz partnerstwo (47 proc.), rozumiane jako dzielenie się obowiązkami i wspólne podejmowanie decyzji.

O ile zaufanie i komunikacja są uniwersalnie postrzeganymi aspektami relacji we wszystkich grupach, to w przypadku partnerstwa widać wyraźną korelację z płcią, wiekiem i wykształceniem. Partnerstwo wskazało odpowiednio: 52 proc. kobiet względem 41 proc. mężczyzn, 54 proc. osób w wieku 50 lat i powyżej względem 30 proc. osób w wieku 18-24 lata oraz 51 proc. osób z wykształceniem wyższym względem 31 proc. osób z wykształceniem podstawowym.

Mężczyźni częściej niż kobiety uważają za ważniejsze: sferę intymną i czułość (27 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet), wspieranie w rozwoju partnera/ki (19 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet) oraz wspólne planowanie przyszłości (17 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet). Panuje natomiast zgodne przekonanie co do znaczenia wspólnych pasji i poczucia humoru, które są najmniej popularnymi wskazaniami, plasującymi się na poziomie od 12 do 14 proc.

Kocha, lubi… rozmawia

76 proc. osób w związkach deklaruje, że jest w zdrowej relacji, 13 proc. badanych ocenia ją negatywnie, a pozostali nie mają zdania. Pomiędzy oceną kobiet i mężczyzn nie widać zauważalnych różnic, natomiast analizując wyniki przez pryzmat wieku, najlepiej swoją relację postrzegają osoby najmłodsze (w wieku 18-24 lata).

Choć otwarta komunikacja jest wskazywana jako drugi najważniejszy aspekt w związku, to aż 22 proc. Polaków w ogóle nie rozmawia o uczuciach. W odpowiedzi na pytanie „Z kim najchętniej rozmawiasz o swoich uczuciach?” najczęściej wskazywano: partnera/kę (46 proc.), przyjaciół (18 proc.) oraz rodziców (6 proc.). Wraz z wiekiem maleje liczba osób, które zwierzają się z uczuć przyjaciołom, a wzrasta odsetek rozmawiających na ten temat z drugą połówką. Jednocześnie wśród starszych zauważalna jest mniejsza skłonność do rozmowy o uczuciach z kimkolwiek.

Razem raźniej, ale czy zdrowiej?

Polacy są przekonani, że związek wspiera dobrostan zdrowia. Na pytanie „Czy Twoim zdaniem bycie w związku sprzyja dbaniu o zdrowie?” aż 74 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Odmiennego zdania było tylko 4 proc. respondentów, natomiast co piąty nie był w stanie określić tej zależności. Najczęściej twierdząco odpowiadały osoby w wieku 50 lat i powyżej oraz osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Polacy zapytani o wspólne działania na rzecz zdrowia najczęściej wskazują na rekreację, rozumianą jako umiarkowane aktywności typu spacer czy wycieczki rowerowe (52 proc.), zapewnianie wsparcia emocjonalnego (48 proc.) oraz zdrowe odżywianie, np. wspólne gotowanie zdrowych posiłków czy robienie zdrowych zakupów spożywczych (42 proc.). Jedna trzecia badanych zadeklarowała wzajemne motywowanie do robienia badań profilaktycznych. Co piąty badany deklaruje również wsparcie w rzucaniu nałogów oraz niezdrowych nawyków. 7 proc. badanych wybiera dbanie o zdrowie wyłącznie indywidualnie.

Wzajemna troska o regularny przegląd zdrowia oraz zdrowe odżywianie rośnie wraz z wiekiem i najczęściej występuje w grupie wiekowej 50+. Natomiast wspólne treningi sportowe oraz zapewnienie wsparcia emocjonalnego to zdecydowanie domena młodszych. W grupie 18-24 lata wspólnie trenuje 30 proc. osób (16 proc. ogółem), a wsparcia emocjonalnego udziela 65 proc. osób (48 proc. ogółem).

O badaniu

Badanie opinii na temat wybranych aspektów zdrowia w związkach zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie PZU Zdrowie w lutym 2025 roku, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

O PZU Zdrowie

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ. Więcej: https://zdrowie.pzu.pl/o-nas