03 marca 2022

PZU Zdrowie partnerem VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

PZU Zdrowie
W dniach 3-4 marca 2022 roku w Katowicach odbywa się VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC). To wyjątkowe w skali Europy forum dyskusji, poruszające najważniejsze zagadnienia dla systemu opieki zdrowotnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest rozwój nowych technologii medycznych. PZU Zdrowie zostało partnerem wydarzenia.

Obok zagadnień związanych z transformacją cyfrową, pandemią, planowanych zmianach w polityce zdrowotnej i lekowej, mocno wybrzmiewa również sytuacja w Ukrainie, która stawia przed polskim systemem ochrony zdrowia nowe wyzwania. Podczas debaty inauguracyjnej eksperci poruszyli kwestie związane z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi do niesienia pomocy humanitarnej i skutecznego zarządzana kryzysowego.

W agendzie kongresu znalazło się 40 sesji, wykładów i prezentacji. Pierwszego dnia w panelu „Cyfrowa transformacja w medycynie” PZU Zdrowie reprezentował Artur Ciszewski, dyrektor Biura Zarządzania Siecią Własną. 

Standaryzacja, słowniki, lepsze wykorzystane danych – cyfrowych wyzwań w ochronie zdrowia jest dużo, ale oczekiwanie pacjenta sprawiają, że musimy im sprostać. Sytuacją idealną dla wszystkich uczestników systemu jest to, aby pacjent nie przychodził na wizytę z torbą dokumentacji medycznej, ale była ona dostępna wygodnie w chmurze. W PZU Zdrowie widzimy ogromny potencjał transformacji. Rozwijamy hurtownię danych, która wspiera efektywne zarządzanie biznesem zdrowotnym. Natomiast teleradiologia, którą wdrażamy w naszej sieci pracowni diagnostycznej, znacznie skraca czas przygotowania opisu i pozwala pozyskiwać lekarzy – powiedział Artur Ciszewski. 

Wydarzeniem poprzedzającym Kongres była debata online „Digitalizacja w służbie pacjentom”, zorganizowana 24 lutego przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Doświadczeniami PZU Zdrowie w tym zakresie podzielił się Andrzej Browarski, dyrektor Biura Analiz i Innowacji. 

Pandemia okazała się katalizatorem, który przyspieszył rozwój zdalnej opieki medycznej. Przez to, że w naszym kraju kroki w tym zakresie zostały podjęte wcześniej, bo wdrożono e-skierowania, e-recepty i e-zwolnienia – mogliśmy utrzymać efektywność systemu. Na tym tle wypadamy dobrze w porównaniu z innymi krajami, gdzie wiele dokumentów długo jeszcze po wybuchu pandemii funkcjonowało w obiegu papierowym – ocenił Andrzej Browarski.

Retransmisje debat dostępne są na stronie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych: www.hccongress.pl. Relacje z sesji znajdą się również na portalu Rynku Zdrowia.