12 maja 2023

Cyfryzacja i medtech. PZU Zdrowie na konferencji Our Future Forum

PZU Zdrowie
12 maja w Warszawie odbyła się V edycja międzynarodowej konferencji Our Future Forum. Wśród dyskusji na temat wyzwań dla przyszłych pokoleń, oprócz technologii, zielonej transformacji, mediów społecznościowych, nie zabrakło rozmowy o ochronie zdrowia. Wydarzenie zainaugurował panel tematyczny „Cyfryzacja i Medtech. Jak innowacje w technologii zmieniają oblicze opieki zdrowotnej w Polsce?” z udziałem Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. PZU Zdrowie reprezentował prezes Zarządu Andrzej Jaworski.

Uczestnicy panelu „Cyfryzacja i Medtech. Jak innowacje w technologii zmieniają oblicze opieki zdrowotnej w Polsce?”  rozmawiali o rozwiązaniach nakierowanych na poprawę poziomu usług medycznych w kraju. Zastanawiali się m.in. nad tym, jakich innowacji możemy się spodziewać w perspektywie najbliższych lat oraz jak projektować i wdrażać nowe narzędzia zwiększające funkcjonalność systemu opieki zdrowotnej zapewniając jednocześnie prawną ochronę wrażliwych informacji.

Ponieważ wydarzenie skierowane jest do młodych osób, wchodzących dopiero na rynek pracy, Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski zachęcał do rozwijania kariery w obszarze opieki medycznej. – Perspektywa rozwoju tego sektora jest stabilna z ciągłym wzrostem finansowania. Przeszliśmy od hobbystycznego traktowania technologii w opiece zdrowotnej do zrozumienia, że jest to element, który jest niezbędny, ma nas wspierać i zbilansować deficyty. Planujemy duże inwestycje w trzy obszary: teleopiekę, czyli prowadzenie stałego monitoringu pacjenta, robotykę oraz wykorzystanie danych – powiedział. 

Myśląc o swojej przyszłości, warto rozważyć ochronę zdrowia, ponieważ jest to istotny element gospodarki typu smart. Dodatkowo ta praca przekłada się na poprawę ludzkiego życia  – przekonywał dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. – Najbliższe 10 lat to będzie dekada zdrowia, dekada medtechu. Jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na akceptację nowych technologii, pokazała to pandemia. W ciągu ostatnich 4 lat Agencja zainwestowała ponad 2 mld złotych w innowacje  – dodał.

Prezes Zarządu, Andrzej Jaworski podkreślił, że rozwiązania z obszaru e-zdrowia nie są już dodatkiem, a standardem obsługi. Pacjenci PZU Zdrowie od wielu lat korzystają z telemedycyny oraz usług takich jak: wirtualna przychodnia, symptom checker czy portal mojePZU. PZU Zdrowie podejmuje także współpracę  z polskimi startupami. Obecnie trwają pilotaże narzędzi opracowanych przez Cardiomatics (usprawniające analizę badań EKG), upmedic (wspomagające lekarzy w tworzeniu opisów badań diagnostyki obrazowej) i Telemedycynę Polską (zdalnie monitorujące stan zdrowia pacjentów z problemami kardiologicznymi). – Wykorzystujemy potencjał algorytmów w badaniach diagnostycznych , aby umożliwić szybkie postanowienie propozycji diagnozy i przekazanie jej lekarzowi, który – to należy podkreślić – musi mieć ostatnie słowo określeniu w planu leczenia – powiedział prezes Jaworski, jednocześnie zachęcając młodych słuchaczy do podjęcia pracy w sektorze – Ochrona zdrowia to  miejsce dla informatyków, wynalazców, lekarzy, ludzi z pasją. PZU Zdrowie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą służyć swoją wiedzą innym

W panelu wzięli udział także: prof. dr hab. med. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego; Alina Pszczółkowska, wiceprezes Zarządu Astrazeneca; Łukasz Krause, dyrektor Pionu Cyfryzacji i IT w Medicover. W  roli moderatora mecenas Michał Czarnuch, specjalista w zakresie prawa farmaceutycznego i medycznego z Kancelarii Domanski Zakrzewski Palinka (DZP).

Konferencja organizowana przez Our Future Foundation to największe wydarzenie edukacyjne w Polsce, które regularnie przyciąga ponad 1000 uczestników z kraju i zagranicy. Jej celem jest praktyczne przygotowanie do dalszej kariery i wyzwań, które czekają na młode osoby na przyszłej drodze edukacyjno-zawodowej.

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym 40 pracowni diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych.