25 kwietnia 2025
PZU Zdrowie na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
W dniach 23-25 maja odbyło się największe wydarzenie biznesowe Europy Centralnej, czyli Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress). Pod dachem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach eksperci spotkali się, aby dyskutować o najważniejszych trendach decydujących o perspektywach rozwoju gospodarki. W agendzie nie zabrakło rozmów dotyczących ochrony zdrowia, w których wzięli udział przedstawiciele operatora medycznego PZU Zdrowie.
Prezydencja w zdrowiu na finiszu
- Z naszej perspektywy prezydencja się nie kończy - powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk w trakcie panelu „Prezydencja w zdrowiu na finiszu” podczas drugiego dnia EEC.
Tematy wprowadzone do agendy unijnej jako priorytety polskiej prezydencji, takie jak cyfryzacja, profilaktyka, zwłaszcza nowotworowa i chorób układu krążenia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży czy polityka lekowa, zostaną w działaniach wspólnotowych na dłużej, zwłaszcza w tak ważnym strategicznie dla Europy okresie.
Przez wszystkie przypadki odmieniano kwestie związane z bezpieczeństwem. Eksperci omówili również ten wymiar w kontekście ochrony zdrowia.
- Odporny na kryzysy system to elastyczność, czyli gotowość do zmiany i szybkiej reorganizacji, ale również przewidywanie i przygotowanie - podkreśliła dyrektor medyczna PZU Zdrowie Agnieszka Nowak-Musiej.
- Zarządzanie zmianą jest tym, co system prywatny robi na co dzień. W sytuacji kryzysu, gdzie tych zasobów będzie jeszcze mniej, jest to bardzo ważne - dodała, podkreślając jednocześnie aspekt ciągłości świadczeń medycznych dzięki nowoczesnym technologiom, a także edukacji zdrowotnej pacjentów dla obrony cywilnej.
W debacie poprowadzonej przez red. Agata Szczepańska, wicenaczelną RynekZdrowia.pl swoją perspektywę przedstawili także
- Jakub Adamski, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta;
- Florence Baron-Papillon, Sanofi;
- Małgorzata Bogusz, Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny;
- dr Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego;
- Phil Krzyzek, Infarma;
- Geraldine Schenk, J&J Innovative Medicine.
Finansowanie ochrony zdrowia
Jakie działania mogą podejmować placówki medyczne, aby poprawić efektywność? To jedno z pytań, jakie zadała prof. Monika Raulinajtys-Grzybek podczas debaty „Finansowanie ochrony zdrowia”.
- Efektywność jest drugą stroną medalu funkcjonowania systemu. Jego wydolność pośrednio wynika z finansowania, ale również w dużej mierze z dostępności zasobów. Tu kluczowa jest cyfryzacja i automatyzacja procesów administracyjnych oraz leczniczych - powiedział członek zarządu PZU Zdrowie Tomasz Wilmowski.
- Już teraz radiolodzy w sieci pracowni mają możliwość korzystania z rozwiązania AI, które przyspiesza tworzenie opisów badań obrazowych. Jego stosowanie w dalszej perspektywie pozwoli na ustrukturyzowanie danych i dalszą automatyzację procesów - skomentował.
Doświadczeniami z zakresu publicznej i prywatnej opieki medycznej w ramach dyskusji podzielili się również:
- Artur Białkowski, Medicover;
- dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie;
- dr n. med. Paweł Kaźmierczak, American Heart of Poland;
- Jakub Szulc, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia;
- Renata Wachowicz, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Przyjazne miejsce pracy
Temat piątkowej debaty poświęconej budowaniu przyjaznego środowiska pracy jest szczególnie bliski PZU Zdrowie, które na co dzień współpracuje z pracodawcami, aby zapewniać jak najlepiej dopasowane benefity wspierające kondycję pracowników. O personalizowanym podejściu do tworzenia oferty pakietów medycznych mówiła Kinga Romanowska-Falkiewicz, dyrektor współpracy strategicznej produktów zdrowotnych w PZU Zdrowie. Opieka medyczna o szerokim zakresie stanowi ważny składnik wynagrodzenia pracownika, który odczuwa z posiadania takiego dodatkowego zabezpieczenia realną korzyść.
W rozmowie moderowanej przez red. Aleksandra Sobczak panelistki i paneliści podzielili się nie tylko dobrymi praktykami ze swoich organizacji, ale również własnymi doświadczeniami z początków kariery zawodowej, co dodało międzypokoleniowego spojrzenia na polski rynek pracy.
W panelu wzięli udział także:
- Justyna Gościńska-Bociong, Medicover Polska;
- Yuriy Grygorenko, Gremi Polska;
- Anna Hawryluk, Professionals Group&Crowd Hunter;
- Michał Maurycy Mazur, Our Future Forum;
- Anita Ryng, IKEA Retail;
- Anna Socha, Orlen;
- Wojciech Ziemliński, Sika Poland.
EEC Startup Challenge
Drugiego dnia Kongresu miała miejsce prezentacja finalistów i rozwiązanie tegorocznej edycji konkursu EEC Startup Challenge, który łączy kreatorów innowacyjnych pomysłów z tymi, którzy poszukują inspiracji i nowych możliwości inwestowania.
PZU Zdrowie w Jury reprezentowała Aneta Sobczyńska, dyrektorka Biura Usług Cyfrowych, która z pozostałymi ekspertami oceniała projekty startupów w dwóch kategoriach związanych ze stylem życia i medycyną. Tytuł zwycięzcy przyznano:
- w kategorii “CLIENT & LIFESTYLE” – BangProof za pierwszy miękki kask (głównie stosowany w sportach wodnych);
- w kategorii ”HEALTH & BIOTECHNOLOGY” - Kinetic Cortex za rozwiązanie do wczesnej diagnostyki mózgowego porażenia dziecięcego.
Strefa PZU Zdrowie
W trakcie trzech dni trwania Kongresu uczestnicy mogli odwiedzić strefę PZU Zdrowie zlokalizowaną w części wystawienniczej, gdzie przedstawiciele operatora medycznego odpowiadali na pytania na temat rozwiązań zdrowotnych dla firm i wdrażania opieki medycznej jako benefitu pracowniczego.
PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ.