23 marca 2021

Częściowe wyniki raportu Top Disruptors in Healthcare potwierdzają wpływ pandemii na polski sektor medtech

PZU Zdrowie
Top Disruptors in Healthcare to jedyny raport w Polsce, który inwentaryzuje polski sektor medtech. Dziś Stowarzyszenie Młodzi Menedżerowie Medycyny, działające przy Polskiej Federacji Szpitali, zaprezentowało cząstkowe wyniki statystyczne na podstawie odpowiedzi zebranych od prawie 100 startupów. PZU Zdrowie już drugi rok jest partnerem raportu, a jego publikację objęli honorowym patronatem Rzecznik Praw Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia i Agencja Badań Medycznych.

Celem raportu jest opracowanie kompleksowego obrazu rynku start-upów medycznych w Polsce w 2021 roku. Zebranie najważniejszych informacji o firmach medtech na różnych poziomach rozwoju ułatwi zawierania efektywnych partnerstw pomiędzy start-upami, a inwestorami, podmiotami leczniczymi oraz pozostałymi partnerami i klientami końcowymi. Docelowo wpłynie to na jakość i dostępność usług, umożliwiając pacjentom korzystanie z najnowszych technologii medycznych oraz metod terapeutycznych.

W pierwszym etapie badania 91 proc. startupów wskazało, że pandemia COVID-19 wpłynęła na ich działalność umiarkowanie lub znacznie. Mogła również mieć wpływ na zakres ich działalności - w porównaniu z zeszłorocznym raportem, większy procent startupów oferuje rozwiązania telemedyczne (52 proc. vs. 46 proc.) oraz sztucznej inteligencji (43 proc. vs. 30 proc.). 

Z dotychczas zebranych danych wynika, że sektor medtech zauważalnie się rozwija - aż 61 proc. respondentów wskazuje, że ich organizacja jest na etapie komercjalizacji lub ekspansji, w porównaniu do 56 proc. startupów z zeszłego roku. Powtarzalny przychód ze sprzedaży jest deklarowany przez 42 proc. (edycja I) i 43 proc. (edycja II) respondentów. 

Tylko 37 proc. startupów deklaruje poziom finansowania niższy niż 1 mln zł, a finansowanie powyżej 10 mln zł dotyczy 15 proc. respondentów. Jednocześnie prawie dwa razy więcej startupów w porównaniu z zeszłym rokiem deklaruje finansowanie działalności ze środków własnych.

Instytucje, z którymi startupy współpracują najczęściej to szpitale (67 proc.). Z inwestorami współpracuje nieco ponad połowa respondentów, natomiast tylko 23 proc. i 22 proc. deklaruje kooperację odpowiednio z akceleratorami i inkubatorami. 

Prawie wszyscy respondenci już są lub chcą być obecni na rynkach zagranicznych. Niestety zmniejszyła się liczba startupów, które rejestrują przychód ze sprzedaży zagranicznej – 16 proc. vs. 22 proc. przy jednoczesnym zachowaniu podobnego odsetka respondentów mających podpisane umowy komercyjne z klientami zagranicznymi (16 proc. i 15 proc.). 

Polskie startupy medyczne bez kompleksów spoglądają na globalny rynek. Tylko 2 proc. nie ma w planach ekspansji zagranicznej. Telemedycyna, AI, machine learning to obszary, które z powodzeniem mogą stać się naszym „towarem” eksportowym. PZU Zdrowie chętnie podejmuje współpracę z rodzimymi firmami technologicznymi, których rozwiązania wspierają procesy leczenia i obsługi naszych pacjentów. Jednym z nich jest program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej, który wdrożyliśmy w naszych centrach diagnostyki obrazowej z firmą BrainScan. Model AI został opracowany w oparciu o dane z 40 tysięcy badań z naszych pracowni. Dzięki niemu czas wykonania opisu, w razie wykrycia udaru, zostaje skrócony z kilku godzin do nawet kilku minut i pozwala na szybkie udzielenie pomocy pacjentowi. Wierzę, że inicjatywa taka jak Top Disruptors in Healthcare wzmocni synergię polskich startupów i sektora opieki medycznej – komentuje Anna Janiczek, prezes Zarządu PZU Zdrowie.

Z szerszym zakresem statystyk i końcowymi wynikami będzie można zapoznać się po oficjalnej publikacji raportu w czerwcu  podczas konferencji “AI w zdrowiu”. Partnerami głównymi raportu są: EIT Health, PZU Zdrowie, AstraZeneca i Google for Startups. Partnerami wspierającymi są: Honeywell i Kancelaria DZP.

Startupy, które chciałyby wziąć udział w drugiej części raportu  zapraszamy do kontaktu z: Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca PFSz, ligia.kornowska@pfsz.org, +48 690 875 075. Termin nadsyłania odpowiedzi upływa z końcem marca. 


Źródło: Polska Federacja Szpitali oraz Stowarzyszenie Młodzi Menedżerowie Medycyny