Sztuczna inteligencja i dane medyczne napędzają medtech. 4. edycja raportu "Top Disruptors in Healthcare" pod patronatem PZU Zdrowie
W tegorocznej edycji zaprezentowano 151 startupów – 125 z Polski i 26 z Europy Środkowo-Wschodniej. Badania pokazują, że najwięcej startupów medycznych rozwija swoje rozwiązanie w sektorze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (60% badanych) oraz danych medycznych (38%). Najwięcej z nich dotyczy obszarów onkologii (17%) i kardiologii (17%). Wśród największych wyzwań wciąż znajdują się znalezienie inwestora (44%) oraz promocja i sprzedaż rozwiązania (35%). Najczęściej partnerami startupów są placówki medyczne (62% badanych).
- PZU Zdrowie od początku wspiera inicjatywę "Top Disruptors in Healthcare" i inwestuje w obszar innowacji. Z satysfakcją obserwujemy rozwój Raportu, który obrazuje dynamikę całego rynku medtech w Polsce. Tegoroczne wyniki pokazują, że kierunki współpracy PZU Zdrowie ze startupami odpowiadają na rzeczywiste potrzeby pacjentów. Obecnie w naszych placówkach medycznych prowadzimy pilotaże rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wspierających pracę lekarzy w zakresie diagnostyki m.in. w dziedzinie kardiologii - mówi Karolina Helmin-Biercewicz, członek Zarządu PZU Zdrowie, odpowiedzialna za obszar doświadczeń pacjenta, marketingu, komunikacji, sponsoringu i ESG.
Celem raportu "Top Disruptors in Healthcare" jest wsparcie startupów medycznych w zakresie finansowania poprzez dostarczenie rzetelnych informacji o startupach medycznych, ich modelach biznesowych, osiągnięciach i potencjale, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów i instytucji biznesowych.
- Raport jest mostem, który łączy świat innowacji medycznych z potrzebami sektora ochrony zdrowia. Startupy z Raportu "Top Disruptors in Healthcare" to jednocześnie społeczność ambitnych wizjonerów i przedsiębiorców, tworzących ekosystem, w którym innowacje rodzą się i rozwijają. Wraz z Raportem, odważnie kierujemy się ku przyszłości, w której pacjenci i lekarze mają dostęp do najnowocześniejszych technologii, które poprawiają jakość życia i skuteczność terapii. Razem tworzymy przyszłość sektora ochrony zdrowia - wskazuje Karolina Kornowska, Project Manager Koalicji AI w Zdrowiu oraz Polskiej Federacji Szpitali.
Organizatorami konferencji i twórcami publikacji są: Koalicja AI w zdrowiu, Polska Federacja Szpitali i Młodzi Menedżerowie Medycyny. Tegorocznymi partnerami głównymi raportu są czołowe organizacje branżowe: AstraZeneca, Google for Startups oraz PZU Zdrowie. Partnerem Wspierającym jest Kancelaria DZP.
Pełny raport dostępny jest na stronie: aiwzdrowiu.pl/raport-tdih
PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym 40 pracowni diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych.