22 stycznia 2024

„O chorowaniu po ludzku” – praktyczna konferencja o życiu z chorobą przewlekłą

PZU Zdrowie
10 lutego w Warszawie odbędzie się druga edycja bezpłatnej konferencji online „O chorowaniu po ludzku” dla pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz ich bliskich. Zaproszeni eksperci i praktycy podzielą się wiedzą i doświadczeniem na temat zarządzania zdrowiem w codziennym życiu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ludzie i Medycyna, a PZU Zdrowie po raz drugi dołączyło w roli partnera i w tym roku także gospodarza warsztatów stacjonarnych.
Termin wydarzenia jest nieprzypadkowy. Spotkanie odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Chorego. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się 13 specjalistów, praktyków z różnych dziedzin − lekarze, psychologowie, badacze, a także osoby, które same mierzą się z chorobami przewlekłymi. Ich wystąpienia będą tłumaczone na język migowy.
 
- Prelegentami będą zarówno pacjenci – eksperci przez doświadczenie oraz specjaliści w danych dziedzinach. Podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc zrozumieć, jak skutecznie zarządzać zdrowiem w codziennym życiu - zapowiada Joanna Twardak z Fundacji Ludzie i Medycyna, liderka projektu Oswoić chorobę.
 
- Naszą aktywność społeczną prowadzimy w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ nakierowane na zdrowie, tj. Dobre zdrowie i jakość życia, Dobra jakość edukacji oraz Mniej nierówności. Projekt Fundacji Ludzie i Medycyna z pewnością realizuje te założenia i adresuje ważny problem, jakim jest funkcjonowanie w społeczeństwie osób z chorobą przewlekłą. Z przyjemnością kontynuujemy tę wartościową współpracę – mówi Aleksandra Brzezińska, Dyrektorka Biura Marketingu i Komunikacji w PZU Zdrowie.
 
Część konferencyjna online została podzielona na cztery moduły tematyczne:
 
1. Choroba przewlekła a związek - jak choroba wpływa na relacje i jak sobie z tym radzić?
Ekspertki:
 • Agata Sawicka - copywriterka i songwriterka, współautorka projektu "Life on Wheelz”;
 • Anna Herman - nauczycielka z pasją do nauczania w nurcie neurodydaktyki, czyli nauki przyjaznej mózgowi;
 • Patrycja Wonatowska - psycholożka, seksuolożka, terapeutka, edukatorka seksualna, wykładowczyni.
2. Poszukiwanie informacji o chorobie w Internecie - jak nie zagubić się w morzu dezinformacji?
Ekspertki:
 • Katarzyna Lipka - analityczka Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji", specjalistka z zakresu weryfikacji treści pseudomedycznych;
 • Patrycja Furs - edukatorka, autorka bloga “Endodziewczyna”;
 • Karolina Wierzbińska - redaktorka naczelna HelloZdrowie, wykładowczyni SWPS, etnolożka.
3. Prawa Pacjenta - prawa i możliwości w procesie leczenia.
Eksperci:
 • Ewelina Babisz - radczyni prawna, specjalistka z zakresu prawa medycznego i praw pacjenta;
 • Jakub Kosikowski - rezydent onkologii klinicznej, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej;
 • Anna Łotowska-Ćwiklewska - anestezjolożka, założycielka poradni leczenia bólu "Nie musi boleć" w Białymstoku.
4. Choroba przewlekła a praca - wyzwania w życiu zawodowym i jak sobie z nimi radzić.
Eksperci:
 • Katarzyna Wierzbowska - przedsiębiorczyni, Innowatorka społeczna, Współzałożycielka i CEO Sophia Health; 
 • Łukasz Krasoń - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych; 
 • Urszula Zając-Pałdyna - z wykształcenia prawniczka, z krwi i kości HR-owiec; 
 • Dominika Musiałowska - psychodietetyczka, edukatorka zdrowotna, prezeska Fundacji Insulinooporność.
 
Chętni będą mogli skorzystać z porady dietetycznej. Na stanowisku online PZU Zdrowie na pytania o zdrowe odżywianie będzie odpowiadać dietetyczka, mgr Ilona Skrzypek
 
Dodatkowo w siedzibie PZU Zdrowie przy Rondzie Daszyńskiego 4 w Warszawie odbędą się stacjonarne warsztaty na temat, jak:
 • zrobić pierwszy krok w rozmowie o blokadach intymnych w związku;
 • radzić sobie ze stresem, nie tylko w pracy;
 • przygotować wniosek o rentę socjalną;
 • świadomie wyszukiwać informacje w Internecie.
 
- Poznaj innych, którzy podobnie jak ty, szukają motywacji do przeciwdziałania chorobom przewlekłym. Razem twórzmy wspólnotę wsparcia i zrozumienia - zaprasza Alicja Sekret, członkini Zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna, liderka projektu Pacjenci Pacjentom.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Uczestnicy mogą śledzić konferencję online lub stacjonarnie w siedzibie PZU Zdrowie w Warszawie (Rondo Daszyńskiego 4). Na warsztaty obowiązują dodatkowe zapisy. Program wydarzenia i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie organizatora: ludzieimedycyna.pl/konferencja-2024.
 
Fundacja Ludzie i Medycyna od grudnia 2018 roku zajmuje się psycho-społecznym wymiarem chorowania oraz tworzy rozwiązania dla pacjentów z różnymi chorobami. Misją Fundacji jest, aby osoby z doświadczeniem choroby mogły prowadzić dobre życie: być zdrowe i mocne psychicznie, angażować się w ważne dla nich sprawy, pracować i realizować pasje, świadomie uczestniczyć w decyzjach dotyczących leczenia i terapii.
 
PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ.