22 października 2024
PZU Zdrowie partnerem XX Forum Rynku Zdrowia
W dniach 21-22 października w Warszawie odbywa się jubileuszowa 20. edycja Forum Rynku Zdrowia. Tegoroczna edycja prowadzona jest pod hasłem „Dla zdrowia. Razem”. Wiodącymi tematami są plany i wyzwania w systemie ochrony zdrowia oraz prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Partnerem wydarzenia jest PZU Zdrowie.
Na tegoroczną agendę składa się około 30 sesji tematycznych. Eksperci zebrali się, aby wspólnie rozmawiać m.in. o: finansowaniu systemu opieki zdrowotnej, dostępności leczenia, innowacjach i e-zdrowiu.
Pierwszego dnia w programie znalazła się debata „Zdrowie publiczne w Europie”, w której wziął udział dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki, prezes Zarządu PZU Zdrowie. W rozmowie, wśród najważniejszych kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia, wielokrotnie podkreślano znaczenie profilaktyki.
– Angażujemy się we wszystkie możliwe działania profilaktyczne. A szczepienia to jedne z największych inwestycji w zdrowie publiczne. Jako jedna za pierwszych firm włączyliśmy się w akcję szczepień na terenach powodziowych. Uruchomiliśmy mobilne zespoły lekarzy, którzy zgodnie z zaleceniami sanepidu, szczepili przeciw tężcowi, WZW A i durowi brzusznemu, m.in. strażaków walczących z powodzią. Wspieramy również powszechny program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Wychodzimy z poradni i idziemy do szkół, oferujemy władzom szkół i radom rodziców, że przeprowadzimy w ich placówce oświatowej szczepienia uczniów – powiedział dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Na przykładzie PZU Zdrowie powiedział o tym, jak można włączać się w promocję działań profilaktycznych, m.in. poprzez edukację zdrowotną (która – co ciekawe – w tegorocznym Raporcie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej została wskazana jako najpilniejsze zadanie do realizacji dla nowego gabinetu w Ministerstwie Zdrowia przez 54% biorących udział w badaniu organizacji). Prezes PZU Zdrowie wspomniał także o kampanii prewencyjnej „Nie gadaj, tylko się zbadaj”, realizowanej we współpracy z Grupą PZU oraz akcjach edukacyjnych PZU Zdrowie na temat profilaktyki onkologicznej pod hasłami „My BREAST Friend” na Różowy Październik i „Dla KOLEGI Pytam” na Wąsaty Listopad.
Dodatkowo krótko przedstawił nową usługę PZU Zdrowie, czyli Roczny Bilans Zdrowia – rozwiązanie, które analogicznie jak bilanse dla dzieci, motywuje do regularnego monitorowania stanu zdrowia.
– Na takiej wizycie patrzymy na pacjenta kompleksowo, ale ostatecznie dostaje on od lekarza konkretne zalecenia – dodał prezes Radziewicz-Winnicki.
W gronie prelegentów znaleźli się także:
- prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
- dr Nino Berdzuli, przedstawicielka World Health Organization (WHO) w Polsce;
- Artur Białkowski, dyrektor zarządzający pionem usług biznesowych, członek Zarządu Medicover, prezes zarządu Pracodawcy Medycyny Prywatnej;
- dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny;
- Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia;
- dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;
- Marta Pawłowska, ekspertka promocji zdrowia i profilaktyki chorób, przewodnicząca Prezydium Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości.
Panel moderowała Agata Szczepańska, dziennikarka Rynku Zdrowia.
Retransmisje paneli będą dostępne na stronie organizatora: www.forumrynkuzdrowia.pl/2024
PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym ponad 40 pracowni diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. PZU Zdrowie zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych i w ramach NFZ.