Informacje o badaniu RTG
Jest to badanie najczęściej stosowane w diagnostyce urazów i schorzeń układu kostnego, a także aby rozpoznać schorzenia stawów lub chorób, m.in.:
- serca,
- zatok,
- jamy brzusznej,
- klatki piersiowej.
Prześwietlenie jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym.
Nie wymaga specjalnego przygotowania poza dwoma wyjątkami:
- RTG kręgosłupa L-S,
- jamy brzusznej.
Wówczas musisz zachować dietę lekkostrawną w dniu poprzedzającym badanie, unikać produktów wzdymających i zażyć dostępny bez recepty środek eliminujący wzdęcia.
Do wykonania badania RTG wymagamy przedstawienia skierowania lekarskiego, a pacjent jest zobowiązany zgłosić się na czczo.
Jak przygotować się do badania
Dokumenty
Przedstaw następujące dokumenty:
- dokument tożsamości
- skierowanie na badanie
- wyniki wcześniejszych badań
Posiłki
Przy większości badań RTG nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wyjątkami są RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz RTG jamy brzusznej.
Podczas tych badań gazy nagromadzone w układzie pokarmowym mogłyby zaburzyć jakość obrazu, dlatego dzień przed zalecamy półpłynną, lekkostrawną dietę.
Unikaj owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa oraz napojów gazowanych, przyjmij środek eliminujący wzdęcia oraz wypij nawet 3 litry niegazowanej wody.
W dniu badania bądź na czczo – możesz pić wodę niegazowaną.
Ubranie
Możesz być poproszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, aby odsłonić badaną okolicę anatomiczną.
Czas
Badanie RTG trwa kilka minut.
Przeciwskazania do wykonania badania
Bezwzględne przeciwwskazanie wykluczające z badania RTG to:
- ciąża
Jak przebiega badanie
- Rejestracja
W naszych pracowniach badanie RTG przeprowadzamy bez wcześniejszej rejestracji. Wymagamy jedynie skierowania. - Badanie
Badanie RTG jest szybkie i bezinwazyjne. W pracowni personel medyczny udzieli Ci wskazówek, co do właściwego ustawienia się oraz przybrania określonej pozycji. Aby wykonać prześwietlenie, odsłoń dany obszar ciała. W zależności od rodzaju badania personel medyczny może poprosić Cię o chwilowe wstrzymanie oddechu. - Wyniki badania
Wynik badania MR możesz odebrać osobiście lub online przez Portal Pacjenta. Na podstawie Twojego pisemnego upoważnienia może go odebrać również osoba trzecia. W pracowniach PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa obrazy zapisane na płycie dostaniesz od razu po badaniu.