RTG

Badanie RTG można nazwać także rentgenem lub prześwietleniem. Wykonuje się je, aby ocenić nieprawidłowości w budowie lub strukturze prześwietlanego narządu. 

Informacje o badaniu RTG

Jest to badanie najczęściej stosowane w diagnostyce urazów i schorzeń układu kostnego, a także aby rozpoznać schorzenia stawów lub chorób, m.in.:

 • serca,
 • zatok,
 • jamy brzusznej,
 • klatki piersiowej.

Prześwietlenie jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym.

Nie wymaga specjalnego przygotowania poza dwoma wyjątkami:

 • RTG kręgosłupa L-S,
 • jamy brzusznej.

Wówczas musisz zachować dietę lekkostrawną w dniu poprzedzającym badanie, unikać produktów wzdymających i zażyć dostępny bez recepty środek eliminujący wzdęcia.

Do wykonania badania RTG wymagamy przedstawienia skierowania lekarskiego, a pacjent jest zobowiązany zgłosić się na czczo

Jak przygotować się do badania

Dokumenty

Przedstaw następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości
 • skierowanie na badanie
 • wyniki wcześniejszych badań

Posiłki

Przy większości badań RTG nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wyjątkami są RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz RTG jamy brzusznej.

Podczas tych badań gazy nagromadzone w układzie pokarmowym mogłyby zaburzyć jakość obrazu, dlatego dzień przed zalecamy półpłynną, lekkostrawną dietę.

Unikaj owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa oraz napojów gazowanych, przyjmij środek eliminujący wzdęcia oraz wypij nawet 3 litry niegazowanej wody.

W dniu badania bądź na czczo – możesz pić wodę niegazowaną.

Ubranie

Możesz być poproszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, aby odsłonić badaną okolicę anatomiczną.

Czas

Badanie RTG trwa kilka minut.

Przeciwskazania do wykonania badania

Bezwzględne przeciwwskazanie wykluczające z badania RTG to:

 • ciąża

Jak przebiega badanie

 1. Rejestracja
  W naszych pracowniach badanie RTG przeprowadzamy bez wcześniejszej rejestracji. Wymagamy jedynie skierowania.
 2. Badanie
  Badanie RTG jest szybkie i bezinwazyjne. W pracowni personel medyczny udzieli Ci wskazówek, co do właściwego ustawienia się oraz przybrania określonej pozycji. Aby wykonać prześwietlenie, odsłoń  dany obszar ciała. W zależności od rodzaju badania personel medyczny może poprosić Cię o chwilowe wstrzymanie oddechu.
 3. Wyniki badania
  Wynik badania MR możesz odebrać osobiście lub online przez Portal Pacjenta. Na podstawie Twojego pisemnego upoważnienia może go odebrać również osoba trzecia. W pracowniach PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa obrazy zapisane na płycie dostaniesz od razu po badaniu.