13 września 2022
Joga – jaki wpływ ma na zdrowie?
Joga to starożytny system filozoficzny. Pierwsze informacje w tekście pisanym o asanach jogi pojawiły się 1500 lat przed nasza erą. Jako dyscyplina została opisana 600 lat przed naszą erą w formie Jogasutr, czyli traktatu o teorii i zasadach jogi. Współczesna joga to ćwiczenia ruchowe połączone z medytacją i odpowiednim oddychaniem. Praktykowanie jogi przynosi korzyści nie tylko dla ciała. Pomaga się zrelaksować, odprężyć i osiągnąć równowagę psychiczną.
Spis treści:
Asany w jodze
Pies z głową w dół, pozycja drzewa, kija albo bohatera to tylko niektóre pozycje praktykowane w jodze. Pozycje jogi nazywane są asanami. Asana znaczy „być ustanowionym w określonej pozycji”.
Nierozerwalną częścią jogi jest oddychanie. Pranajamy to techniki oddechowe, które pozwalają kontrolować oddech, maksymalnie go spowolnić i uregulować rytm. Bardzo ważne jest, aby oddech był we właściwy sposób zsynchronizowany z ruchem. Za oddechem podąża umysł.
Ważną częścią jogi jest medytacja, czyli dhyana. Technik medytacji jest bardzo wiele, a każda z nich ma własne cechy i zalety.
Style jogi
Joga nie musi być nudna! Jest wiele rodzajów i stylów jogi. Warto spróbować kilku z nich, żeby znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Pamiętaj, aby ćwiczenia były odpowiednie do Twoich możliwości.
Hatha joga – koncentruje się na sferze cielesnej poprzez praktykowanie asan i pranajamy. Wzmocnisz organizm przezwyciężając jego ograniczenia.
Kundalini joga – praktykowany samotnie system medytacji uwalniający energię. Zajęcia zaczyna się od intonowania a kończy śpiewem.
Ashtanga joga – to dynamiczna joga polegająca na płynnym, dynamicznym i nieprzerwanym wykonywaniu sekwencji asan, które mają pomóc w ukojeniu umysłu. Bardzo trudny, dynamiczny styl jogi.
Joga yin – wymaga długiego utrzymywania pozycji asany aby zmobilizować głęboko położone powięzie, więzadła, stawy. Statyczny wysiłek polegający na utrzymaniu asany przez 3 do 5 minut powoduje rozciągnięcie struktur miednicy, kręgosłupa, kolan.
Bikram joga czyli Hot joga – w 40 stopniach Celsjusza i minimum 40% wilgotności praktykuje się 26 podstawowych asan Hatha jogi. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach z lustrami.
Ivengar joga – polega na precyzyjnym wykonaniu asan w większości w pozycji stojącej aby rozwijać siłę, stabilność, równowagę i wytrzymałość. W tym celu używa się akcesoriów takich jak poduszki, koce, bloczki, podpory, liny przyczepione do ścian aby pomóc uczniom wykonać perfekcyjnie zaplanowaną asanę.
Joga prenatalna – zestaw asan odpowiednich dla kobiet w ciąży i kobiet w połogu.
Power joga – asany jogi zaadoptowane do fitnessu wykonywane w szybkim tempie do szybkiej muzyki.
Jak się przygotować do zajęć jogi
Do praktykowania jogi nie potrzebujesz wiele – wystarczy odpowiednia mata, która zapobiegnie ślizganiu ciała podczas wykonywania asan. Przydać się mogą dodatkowe akcesoria takie jak paski, wałki, klocki, pianki, koce czy poduszki.
Ubierz się w taki strój, który nie będzie ograniczał i krępował Twoich ruchów. Można wybrać elastyczne, przylegające do ciała spodnie i bluzę. Ubranie nie może się zsuwać podczas np. stania na głowie. Ubranie powinno utrzymać ciepło rozgrzanych stawów i mięśni.
Korzyści
Zajęcia jogi zobowiązują do punktualności, pokory i… wyłączenia telefonu komórkowego.
Pierwsze spotkania z jogą powinny odbyć się pod okiem doświadczonego instruktora, który przybliży wybrany przez Ciebie styl jogi. Nauczy Cię jak zmobilizować ciało, aby wykonać określoną asanę. Poznasz techniki oddechowe takie jak oddech ognia, oddech lwa. W miarę zdobywania doświadczenia odkryjesz które asany i które techniki są dla Ciebie najbardziej odpowiednie i ułożysz z nich swój ulubiony zestaw.
Wsłuchuj się we wskazówki nauczyciela, bo może pewnego dnia sam zaczniesz nauczać jogi.
Joga – korzyści dla ciała
Jak każda aktywność fizyczna, także joga przynosi korzyści dla ciała:
- zwiększa jego gibkość i siłę mięśni,
- poprawia poczucie równowagi,
- poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, gruczołów wydzielania wewnętrznego,
- zwiększa ukrwienie całego ciała,
- w połączniu z technikami oddechowymi przyspiesza regenerację.
Zwykle nie zwracamy uwagi na sposób w jaki oddychamy. Świadome kontrolowanie oddechu podczas jogi wycisza i uspokaja umysł. Medytacja spowalnia gonitwę i natłok myśli, działa relaksacyjnie, poprawia nastrój w stanach depresyjnych, a nawet pomaga w pozbyciu się nałogu palenia papierosów.
Ćwiczenia oddechowe zaczerpnięte z jogi coraz częściej znajdują zastosowanie w dzisiejszym świecie sportu i stają się częścią programów treningowych.
Warto spróbować – czy ten system medytacji w ruchu jest dla Ciebie?